Průvodce semestrem pro učitele

Novinky

Informační technologie umožňují dnes šetřit lidem čas a práci, studentům navíc spoří čas v dojíždění, čekání ve frontách, a všem přináší komfort vyřizování administrativních záležitostí z domova.

Jenže... co když učitel patří k těm, kteří pro spoustu práce s přípravou výuky neuhlídají vyplnění kolonek a provedení operací v Informačním systému Masarykovy univerzity. Ví sice, jaké jsou jeho povinnosti, ale občas zapomene něco vyplnit či potvrdit, nebo možná ani neví, co je třeba?

Na Masarykově univerzitě existuje letos pilotní projekt tzv. IS-techniků, který je k dispozici všem pracovníkům MU, využívající Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) a informační technologie. S nimi mohou konzultovat slabé stránky ve využívání IS MU a pomáhají zvyšovat úroveň práce s administrativou studia. Informace o projektu lze nalézt zde (autentizováno).

IS-techničky vytvořily také proto užitečnou metodickou pomůcku přímo pro učitele PRŮVODCE SEMESTREM PRO UČITELE. Ta seznamuje učitele s procesy v průběhu semestru, na kterých by se měl podílet. Ze Studijního a zkušebního řádu MU vyplývá pro učitele řada povinností. Tento návod usnadňuje učiteli, aby na nic nezapomněl, vyhnul se nepříjemným záplavám dotazů a urgencí ze strany studentů či jiných pracovníků. Umožní učiteli sblížít se s dalšími aplikacemi IS MU, které mu mohou v nesčetných situacích usnadnit práci či ji za něj zcela vykonat. Najde zde také množství tipů, jak využít zmíněné aplikace.

Pomůcka odpovídá řadou tipů na otázku ´Jak probíhá semestr aneb které procesy se mě jako učitele týkají?´

• Registrace

• Studenti svůj zájem o předmět projevují jeho zaregistrováním, než nastane období zápisu předmětů.
  • Zápis předmětů

• Po zaregistrování předmětů nastává období zápisu předmětů.
  • Zveřejnění rozvrhu a začátek výuky – seminární skupiny
  • V průběhu výuky

• Práce s hodnocením, poznámkovými bloky nebo prezenčními listinami jsou typickými agendami pro učitele v semestru. Využívá-li učitel možností e-learningu, obrací se zpravidla na svého fakultního e-technika (o projektu e-techniků více zde na autentizovaných stránkách) a mnoho tipů najde také na Elportálu v IS MU.
  • Konec období výuky, začátek zkouškového období

• Období výuky se chýlí ke konci - 18 dnů před začátkem zkouškového období je třeba vypsat dostatečný počet řádných i opravných termínů.
  • Když student předmět ukončí

• Nejpozději 7 pracovních dnů po zkoušce či ukončení předmětu je třeba zapsat hodnocení do IS MU.
  • Na konci zkouškového období

• Termíny zkoušek jsou vyčerpány, předměty jsou uzavřeny. Nastává období kontroly, zda všichni zapsaní studenti mají uvedeno patřičné hodnocení.
  • Pomoc pro učitele

• Aplikace jsou detailně popsány v Nápovědě, pokud si však učitel neví rady nebo má náměty či připomínky, o které by se chtěl podělit, kontaktuje svého fakultního IS-technika. IS-technik problém prokonzultuje buď e-mailem, osobně či telefonicky a navrhne vhodné řešení.

PRŮVODCE SEMESTREM PRO UČITELE (autentizováno).

Obr. 1: Ilustrační obrázek Průvodce semestrem pro učitele

22. prosince 2007

« Ohlédnutí za podzimními konferencemi (22. 12. 2007 05:42) | SOUTĚŽ: MILIARDTÝ klik v Informačním systému » (16. 1. 2008 00:00)