Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
14. 9.
2009

Využití registračních šablon pro tisk studijního katalogu

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Již léta používaná agenda registračních šablon v Informačním systému (IS MU), která slouží především k registraci a zápisu předmětů na začátku semestru, nyní umožňuje využití při sestavování studijního katalogu. IS MU ve spolupráci s některými fakultami tak nabízí nejen svým uživatelům, ale také široké veřejnosti, stále aktuální studijní katalogy daného akademického roku a možnost jejich okamžitého tisku z internetového prohlížeče.

Studijní katalogy se zpravidla musejí připravovat s velkým časovým předstihem, aby byly k dispozici při zápisech studentů do prvních ročníků. Jednorázový tisk studijních katalogů s sebou však přináší i riziko, že se již při svém vydání katalogy stávají neaktuálními, neboť do začátku výuky často zbývá několik měsíců. Fakulta se rozhodne některé předměty nevypisovat nebo naopak nabídnout studentům nové předměty, změní se vyučující apod. Studijní katalog realizovaný v IS MU přináší revoluční změnu – stále aktuální katalog. Díky tomu, že informace o předmětech jsou generovány přímo z databáze, získá uživatel vždy přehled o aktuálním stavu předmětů. Jakmile správce katalogu zanese změnu do katalogu předmětů, je okamžitě tato změna dostupná uživateli.

Katalog obsahuje jak seznam vypisovaných předmětů daného akademického roku, tak textové pokyny. Textová část popisuje povinnosti, které musí student během studia splnit. Pomáhá studentům prvních ročníků zorientovat se ve studiu. Mnoho oborů nabízí kromě textové části a přehledu vyučovaných předmětů také doporučený studijní plán. Tento plán ukazuje, jak je studium možné optimálně naplánovat a jak na sebe mají předměty navazovat. Doporučený studijní plán však není závazný.

Studijní katalogy se staly součástí registračních šablon. Šablony nabízejí několik možností zobrazení:

  • zobrazit včetně všech podúrovní
  • zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich
  • zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich pro tisk
  • zobrazit včetně všech podúrovní bez předmětů
  • zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich bez předmětů

Pokud si uživatel zobrazí šablonu pomocí možnosti zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich, zobrazí se mu texty i předměty. Kódy předmětů jsou zároveň odkazy, které umožní uživateli přejít na sylabus daného předmětu.

Přehled předmětů v katalogu

Obr. 1: Přehled předmětů v katalogu.

Velmi užitečnou možností je zobrazení včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich pro tisk. Zde si každý uživatel (student, uchazeč atd.) může vytisknout katalog přímo z prohlížeče.

Doporučený studijní plán pro jednotlivé semestry

Obr. 2: Doporučený studijní plán pro jednotlivé semestry.

V současnosti studijní katalogy v IS nabízejí dvě fakulty – Fakulta sociálních studií a Filozofická fakulta. FSS z katalogů v IS vytváří pdf verze, které jsou vystaveny na webových stránkách fakulty. FF zašla ve využití šablon ještě dále. Nejenže z katalogu v IS vytváří pdf verzi katalogu, ale také tištěnou podobu katalogu. IS umožňuje prohlídku šablon široké veřejnosti. Toho FF využila a vložila na své webové stránky přímé odkazy na studijní katalogy jednotlivých oborů v IS.

Bylo potřeba registrační šablony přizpůsobit potřebám studijních katalogů, správci šablon na jednotlivých oborech se museli naučit s novou strukturou šablon pracovat a vkládali texty do šablon pomocí FCK editoru. FCK editor umožňuje editovat text v HTML kódu bez jakýchkoli znalostí tohoto kódu.

FCK editor

Obr. 3: Editor FCK k editaci šablon předmětů.

Dále již v registračních šablonách nebude pouze přehled předmětů aktuálního semestru, ale celého akademického roku. Pokud obor má poměrně stabilní studijní plány, pak naplnění šablon texty je víceméně jednorázovou záležitostí. V dalších letech se již textové části budou spíše jen kontrolovat a upravovat podle změn v oborech. Také přehled předmětů na celý akademický rok přinese úlevu v přípravě registračních šablon, protože již nebude zapotřebí vždy před registrací obsah šablony smazat a nahradit obsahem pro další semestr. U stabilnějších oborů opět dojde jen ke kontrole již zavedených předmětů a aktualizaci volitelných předmětů, kde bývá obměna předmětů běžná.

Dalším kladem je, že se spojila příprava katalogu s přípravou registračních šablon. Pokud správci šablon budou udržovat šablony aktuální, pak pro ně příprava katalogu nebude pracná - vše bude aktuální a připravené k tisku. Informace o oboru nyní mají plně pod kontrolou obory. Studijní katalog v šablonách lze též využít pro prezentaci oboru veřejnosti.

Více k práci se šablonami v IS MU v nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Katalog předmětů .. Manipulace s katalogem předmětů.

14. září 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
14. 9.
2009

Nová verze poštovního klienta IS MU

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) uvedl v září do provozu testovací verzi nového poštovního klienta, která oproti dřívější verzi poskytuje celou řadu nových funkcí a vylepšení.

Výrazným prvkem je hned na první pohled patrný nový design všech složek pošty.

Nový design Pošty.

Obr. 1: Nový design Pošty.

Příjemnou uživatelskou změnou je možnost jednotlivé zprávy označit jednak barevně, jednak pomocí štítků. Jakoukoli zprávu lze navíc označit jako důležitou - hvězdičkou.

Označení důležitosti zpráv, barevné podbarvení a rozlišení zpráv štítky.

Obr. 2: Označení důležitosti zpráv, barevné podbarvení a rozlišení zpráv štítky.

Poštovní zprávy lze řadit podle mnoha parametrů - podle odesílatele, předmětu zprávy, vlákna, data nebo velikosti.

Způsoby seřazení zpráv

Obr. 3: Způsoby seřazení zpráv.

Změny přináší i možnost filtrovat zobrazení - nově je možné omezit výpis zpráv podle toho, zda jsou označeny jako důležité a nebo určitým štítkem/podbarvením. A to jak v jedné složce, tak ve všech dohromady.

Novou vlastností je také možnost zobrazování zpráv podle osoby, která zprávu poslala. Pokud je odesílatelem zprávy osoba z MU, zobrazí se u jména osoby její identifikace s nabídkou rychlých voleb jako je napsání e-mailu, zobrazení zpráv od této osoby v dané složce, zobrazení všech zpráv od dané osoby a nebo přidání osoby do adresáře.

Rychlé odkazy.

Obr. 4: Rychlé odkazy.

Výběr zpráv označených určitým štítkem nebo hvězdičkou jako
důležité.

Obr. 5: Výběr zpráv označených určitým štítkem nebo hvězdičkou jako důležité.

Manipulace s poštovními zprávami je díky nové verzi Pošty rychlejší a šetří tak uživatelům čas. Složky s poštou se načítají postupně, což je užitečné především při velkých objemech dat. Další urychlení pak přináší také asynchronní zpracování dat, které zajistí, že není nutné čekat, než se načte celá stránka.

Nová verze poštovního klienta je v současné době ve fázi testování, podněty k jednotlivým funkcím mohou uživatelé předávat vývojovému týmu skrze příslušnou Podnětovnu v autentizované části IS MU.

Více k poště v IS MU v nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Komunikace .. Pošta.

14. září 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
14. 9.
2009

Kontrola čísel ISBN a ISSN

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Drobnou, ale jistě užitečnou novinkou v agendě pro zadávání publikací v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) je aplikace umožňující kontrolu platnosti čísel ISBN nebo ISSN, která jsou jedněmi z údajů potřebných při zadávání nové publikace.

ISBN (International Standard Book Number, mezinárodní standardní číslo knihy) je alfanumerický kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. ISSN je obdobou ISBN používaného pro knihy, je však oproti tomu identifikátorem periodické publikace, jako jsou noviny, časopisy, a to i těch vycházející online.

Nová aplikace pro kontrolu platnosti těchto čísel je dostupná v autentizované části IS MU v agendě Publikace → Pomůcky k publikacím/výsledkům → Informace → Kontrola čísel ISBN a ISSN.

Přehled předmětů v katalogu

Obr. 1: Kontrola čísel ISBN a ISSN v IS MU.

14. září 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
7. 8.
2009

Správce souborů vyhledává plagiáty rychleji a více směry

Dosud nehodnoceno.
Novinky – plagiáty

Mezi veřejností i studenty proslulá aplikace v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) na vyhledávání plagiátů byla v nedávné době opět vylepšena. Aplikace nyní funguje výrazně rychleji a efektivněji. Při vložení souboru do IS MU se ihned po vytvoření jeho textové verze zařadí soubor do fronty k vyhledávání plagiátů. Toto vyhledávání může trvat v době velké zátěže systému (např. před koncem období odevzdávání závěrečných prací) až hodinu. Pokud se kontroluje soubor vložený do ISu již dříve, zobrazí se dohledané plagiáty okamžitě, přičemž přepočítávání podobností probíhá neustále.

Základem pro výpočet procentuální podobnosti souborů je v prvním směru zkoumaný soubor, ve druhém směru nalezený podobný soubor. Je-li soubor významně podobný v obou směrech (více než 10 %), zobrazí se dvakrát, ovšem pokaždé s jiným počtem procent, jak naznačuje obrázek.

Obr. 1: Dva směry vyhledávání podobností.

Nově jsou do vyhledávání zahrnuty i práce ze systému Theses nebo Odevzdej.cz, mezi podobnými soubory tak může být i práce z některé z jedenadvaceti spolupracujících vysokých škol.

Pro vyhledávání podobných souborů z Theses platí, že se uvádějí i soubory nepřístupné ke čtení. V takovém případě ale nelze soubor přečíst, lze se pouze podívat na "podobný" text, který aplikace po kontrole vypíše. Případně si lze zobrazit kontaktní adresu, na které je možné soubor získat.

Pro vyhledávání podobných souborů z IS MU platí, že se jako podobné zobrazí jen takové soubory, které jsou dotyčnému uživateli přístupné ke čtení (s výjimkou učitelů).

Praxe ukázala, že podobnosti pod hranicí 5 % již nejsou relevantní, nově se proto podobnost menší než 5 % vůbec neuvádí. Zaškrnete-li tedy vyhledávání podobností menších než 10 %, vyhledáváte v intervalu 5-10 %.

Změnou prošlo i vyznačování podobností. Před úpravou se zobrazovaly pouze podobné části textu, nyní se zobrazuje celý text souboru a podobné části jsou označeny červeně. Dá se ale také pomocí tlačítka "Podobnosti" přepnout na zobrazení pouze podobných částí prací.

Obr. 2: Zobrazení podobností a informací o souboru.

Podrobnosti k vyhledávání plagiátů v nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Elearning .. Hledání podobných souborů ve Správci souborů.

7. srpna 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink