CN_KVSV Správní věda

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2007
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. JUDr. Ivan Malý, CSc. (přednášející)
doc. Ing. David Špaček, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. JUDr. Ivan Malý, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Barbara Szláviková
Rozvrh
So 24. 2. 8:30–11:50 S306, So 17. 3. 8:30–11:50 S306, So 28. 4. 8:30–11:50 S306
Předpoklady
Předpokladem zapsání je absolvování předmětu CN_KVVSCR.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Správní věda představuje účelově zaměřený sociální vědní obor o veřejné správě, sociální vědu o racionálním uspořádání veřejné správy s cílem dosáhnout její vyšší efektivnosti, hospodárnosti, demokratičnosti a veřejnosti při provádění veřejných záležitostí. Správní věda zobecňuje informace o praktické podobě činností ve veřejné správě, současně však její poznatky mohou posloužit jako teoretický základ těchto činností, a to především v oblasti praktických reforem činností veřejné správy. Předmět Správní věda zahrnuje ve svém úvodním oddílu vymezení správní vědy, jejího předmětu a jejích metod. V následujících oddílech jsou posluchači seznamování s vybranými aspekty teorie organizace veřejné správy, s přístupy k řízení ve veřejné správě a se specifiky tohoto řízení. Samostatný oddíl je věnován významu komunikace v systému veřejné správy a s tím související využitelností potenciálu moderních informačních a komunikačních technologií ve veřejné správy. Součástí výuky tohoto předmětu je také seznámení se základními přístupy teorie byrokracie a postavení zaměstnanců veřejné správy a rovněž s komparací přístupů k reformování veřejné správy. Aktuální součástí výuky tohoto předmětu je oddíl, který se věnuje metodám a nástrojům hodnocení činností veřejné správy.
Osnova
  • 1. Vymezení správní vědy a veřejné správy 2. Teorie organizace veřejné správy 3. Řízení ve veřejné správě a její efektivnost 4. Hodnotový rámec moderního řízení ve veřejné správě 5. Význam komunikace v systému veřejné správy 6. Moderní informační a komunikační technologie ve veřejná správě 7. Teorie byrokracie a postavení zaměstnanců veřejné správy 8. Pracovníci ve veřejné správě 9. Reformy veřejné správy 10. Kritéria hodnocení činností veřejné správy a kvalita ve veřejné správě 11. Standardy ve veřejné správě jako nástroj řízení kvality 12. Model EFQM a model CAF, metoda BSC
Literatura
  • Viz Informace učitele.
Metody hodnocení
1. Průběžné kontrolní testy se budou psát v rámci Bloku č. 2 a Bloku č. 3 - Pokud student nemůže fyzicky absolvovat 1 z průběžných testů (omluvu posoudí tutor), napíše náhradní test v termínu, který bude s tutorem domluven. - Hodnocení průběžných testů, jejichž úspěšné napsání v předem stanovené hranici je předpokladem pro napsání závěrečného testu, bude shodné s hodnocením závěrečného testu. 2. Průběžné hodnocení přípravy a výsledků studia v blocích - Průběžné hodnocení přípravy a výsledků studia v blocích vychází především z průběžných testů. Student tak bude průběžně dvakrát ohodnocen. 3. Vypracování POTu - Jedním z předpokladů pro absolvování předmětu je vypracování POTu na jedno z témat, která budou spolu s termínem odevzdání zadána v úvodním Bloku č. 1. POT musí splňovat kvalitativní kritéria stanovená v Pokynech pro vypracování POTu. 4. Závěrečné hodnocení výsledků práce - Podmínkou účasti na zkoušce, která proběhne formou závěrečného testu, je a) absolvování 2 průběžných kontrolních testů, které budou psány podle harmonogramu bloků distančního studia, a to s hodnocením 60% a více, b) odevzdání POTu ve stanoveném termínu a v požadované kvalitě (náležitosti pro vypracování POTů jsou součástí dokumentu Pokyny pro vypracování POTů). - Poslední podmínkou pro ukončení předmětu je absolvování závěrečného testu, a to s hodnocením 60 % a více.
Informace učitele
a) základní literatura: 1. Máša, M.: Efektivnost veřejné správy a správní věda (Vybrané kapitoly). Brno: MU, 2001. Účelový tisk 2. Hendrych, D.: Správní věda: teorie veřejné správy. 1.vyd. Praha : ASPI, 2003. 195 s. ISBN 8086395863. b) doporučená literatura: 3. Studijní podklady k předmětu Správní věda 4. Keller, J.: Sociologie byrokracie a organizace. 1.vyd., dotisk 2001 Praha: Sociologické nakladatelství, 2001. 191 s. ISBN 80-85850-15-X. 5. Nenadál, J.: Měření v systémech managementu jakosti. 2. doplněné vydání. Praha: Management Press, 2004. ISNB 80-7261-110-0. 6. Gaster, L., Squires, A.: Providing Quality in the Public Sector. Philadelphia - Maidenhead. Open University Press, 2003. ISBN 0 335 20955 6, 7. Wright, G. Nemec, J.: Management veřejné správy: Teorie a praxe (Zkušenosti z transformace veřejné správy ze zemí střední a východní Evropy). Praha: EKOPRESS 2002, ISBN 808611970X.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: do 15.12.2007
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2006, jaro 2008.