SOC431 Kvalitativní sociologický výzkum

Fakulta sociálních studií
podzim 2005
Rozsah
1/1/0. 12 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. PhDr. Petr Mareš, CSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Petr Mareš, CSc.
Katedra sociologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ing. Soňa Enenkelová
Rozvrh
Út 10:00–11:40 U34
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Jedná se o pracovní výzkumný seminář ("work-shop"), který je současně vstupem do strategií kvalitativního sociologického výzkumu, do způsobu formulování výzkumného záměru, výběru komunikačních partnerů a vytváření komunikační situace v konkrétních výzkumech. Zahrnuje stručnou informací o jednotlivých kvalitativních výzkumných technikách. Jeho cílem je však především prakticky procvičit vedení hloubkového kvalitativního rozhovoru a interpretaci takto shromážděných dat (pořízení audiozáznamu a jeho zpracování). Po úvodním seznámení se s technikou budou účastníci semináře vést a zpracovávat samostatně vlastní rozhovory v rámci dohodnutého výzkumného projektu (work-shop věnovaný práci, diskusím o zkušenostech a návodům na další postup).
Osnova
  • 1.Kvantitativní nebo kvalitativní přístup? Prameny kvalitativního přístupu, jeho hlavní zásady. 2.Jak založit kvalitativní výzkum. Logika jeho přípravy, výzkumná otázka a volba zkoumaných jednotek. 3.Rozhovor v kontextu strategií a technik kvalitativního výzkumu a princip triangulace. 4.Cíle, povaha a jednotlivé typy kvalitativního rozhovoru 5.Základní postup při koncipování projektu kvalitativního rozhovoru. Co hledáme. Interview cílený na poznání kultury a interview cílený na určité téma. 6.Základy kvalitativního rozhovoru: Rámec rozhovoru, typy otázek, hloubka, detaily, svěžest a nuance dat. 7.Rozhovor jako interakce; řazení a kladení otázek, průběh rozhovoru. Konverzační partneři - výběr a budování konverzačního partnerství. 8.Strategie dotazování a naslouchání, data a jejich záznam 9.Seminář: Demonstrace nahrávek s komentářem a debata nad zkušenostmi. 10.Vyhodnocování a interpretace dat 11.Grounded Theory - kódování 12.Grounded Theory - souvislosti
Informace učitele
http://www.fss.muni.cz/soc/sylaby/SOC431
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 1999, podzim 2000, podzim 2001, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2006, podzim 2009, podzim 2010.