Bi9661 Vybrané problémy z botaniky

Přírodovědecká fakulta
podzim 2009
Rozsah
1/0/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Petr Pokorný, Ph.D. (přednášející), prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D. (zástupce)
Garance
prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: prof. RNDr. Milan Chytrý, Ph.D.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V předmětu Vybrané problémy z botaniky přednášejí většinou blokovou formou zvaní externí přednášející o svém výzkumu. Každý semestr je zván jiný přednášející. Smyslem není probírání ucelené látky z nějakého předmětu, ale spíše definování vědeckých problémů ve zvoleném užším tématu, diskuse o metodických postupech vedoucích k řešení těchto problémů a prezentace výsledků konkrétních projektů. Předmět je vhodný zejména pro studenty magisterského studijního oboru Systematická biologie a ekologie - směr botanika, doktorských studijních oborů Biologie v oborech Botanika a Ekologie a pro vyšší ročníky bakalářského studijního oboru Systematická biologie a ekologie. Předmět Vybrané problémy z botaniky lze absolvovat i vícekrát během studia. Cílem předmětu je, aby se studenti botaniky seznámili s problematikou, která není přednášena v rámci pravidelné výuky na PřF MU.
Osnova
  • Zajímavé kapitoly z paleoekologie
  • 1. Kvartér. Vývoj poznání kvartéru (čtvrtohor) od nejstarších dob (18. století) po současnost. Skrz výklad dějin kvartérní vědy osvětlíme základní fakta o kvartéru, jeho členění, změny klimatu a jejich příčiny, opěrný systém stratigrafie kvartéru, základní principy datování, problém dnešního „globálního oteplování“.
  • 2. Poslední kvartérní cyklus v Evropě. Poslední interglaciál a jeho srovnání s holocénem. Poslední vrcholný glaciál. Svět „lovců mamutů“ a jeho zhroucení. „Klasická“ a „kryptická“ glaciální refugia. Klimatický chaos pozdního glaciálu a jeho důsledky. Hledání současných krajinných a vegetačních analogií v oblasti vnitřní Asie.
  • 3. Klíčové etapy postglaciálního vývoje vegetace a krajiny ČR. Česká republika jako klíčový nástupní prostor postglaciální rekolonizace Evropy. Lesy starého holocénu a jim odpovídající současné analogie. Paleoekologický význam mezolitické etapy vývoje společnosti. Osud travinné a keříčkové vegetace ve středním holocénu. Neolitizace. Přirozené a antropogenní změny v lesích. Vrcholná etapa vývoje pravěké kulturní krajiny ve střední Evropě. Vznik moderních typů lesa. Středověká kolonizace a další vývoj kulturní krajiny.
  • 4. České termofytikum – žhavý paleoekologický terén. Série případových studií k vývoji vegetace a krajiny od posledního vrcholného glaciálu po současnost, soustředěných do prostoru České kotliny. Poslouží jako konkretizace doposud řečeného.
  • 5. Nakonec trochu exotiky. Paleoeokologické zkušenosti z archeologicko-přírodovědných expedic do egyptské Východní Sahary.
  • Přednáší Petr Pokorný: pokorny@arup.cas.cz
  • Literatura doporučená k předběžnému studiu:
  • Sádlo J., Pokorný P., Hájek P., Dreslerová D., Cílek V. (2008): Krajina a revoluce. Významné přelomy ve vývoji kulturní krajiny Českých zemí. 3. upravené vydání. Malá Skála, Praha.
  • Ložek V. (2007): Zrcadlo minulosti. Česká a slovenská krajina v kvartéru. Dokořán, Praha.
  • Pokorný P., Bárta M. (eds., 2008): Něco překrásného se končí. Kolapsy v přírodě a společnosti. Dokořán, Praha.
  • Kuna M. (ed., 2007): Archeologie pravěkých Čech 1. Pravěký svět a jeho poznání. Archeologický ústav AVČR, Praha.
Literatura
  • Literaturu dodává v případě potřeby zvaný přednášející podle vlastní úvahy.
Metody hodnocení
Vzhledem k možnostem externích přednášejících probíhá výuka zpravidla blokově.
Informace učitele
Vybrané problémy z botaniky v podzimním semestru 2009 proběhnou formou dvoudenního bloku ve dnech 18.-19. ledna 2010 v posluchárně BR3 ve výukové budově v kampusu Řečkovice. Začátek 18. 1. 2010 v 10.00 hodin. Tématem bude vývoj přírody v kvartéru pohledem našeho předního paleoekologa dr. Petra Pokorného z Archeologického ústavu AV ČR.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každý semestr.
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007 - akreditace, podzim 2010 - akreditace, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2011 - akreditace, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016.