Simulakrum

Simulakrum, případně simulace, jsou termíny proslavené francouzským teoretikem Jeanem Baudrillardem. Simulakrum je kopie (nebo obraz) bez originálu. Je to znak, který nemá žádný protějšek, referent ani precedens v reálném životě. Simulakrum není nutně znázorněním něčeho jiného, fakticky může věc ze skutečného světa, již simuluje, anticipovat.

Baudrillard tvrdí, že vztah mezi znakem a referentem se v postmoderní době zhroutil a není již možné rozlišit mezi „realitou“ a znakem, ale pouze mezi různými obrazy skutečnosti. Postmoderní doba je pro něj dobou simulací, simulaker, která tvoří nový řád reality – hyperrealitu.

Baudrillard popisuje přechod od reality k hyperrealitě (bytí světa simulací) na škále: 1.) realita prvního řádu (znak reflektuje základní realitu); 2.) realita druhého řádu (znak maskuje, překrývá realitu); 3.) realita třetího řádu (znak maskuje absenci reality); 4.) „realita“ čtvrtého řádu – čistá simulace (znak se stává simulakrem, které nemá žádný vztah k realitě).

Podle Baudrillarda se realita zhroutila v přechodu od napodobení k simulaci, která je vnímána jako by byla skutečná. Model se stává dominantní (hyper-reálný) vůči reálnému, vztah mezi realitou a modelem reality je znejasněn.

Použitá literatura: