Přímé daně

Úvodní informace

Cíl
Vážení studenti,
obsah předmětu Přímé daně navazuje na poznatky získané v základních kurzech finančního účetnictví a veřejných financí, resp. daňového systému. Dále specifikuje problematiku jednotlivých přímých daní v ČR z pohledu podnikatelů – fyzických i právnických osob. Zvláštní pozornost je věnována zejména jednotlivým ustanovením zákona o dani z příjmů jako hlavní přímé dani zatěžující podnikatelské subjekty v ČR. Nedílnou součástí kurzu je však také analýza silniční daně, daně z nemovitostí, daně dědické, darovací a z převodu nemovitostí, jejich vykazování a jejich vazba na účetnictví podniků.
 
Cílem výuky je rozšířit a dát do souvislostí znalosti studentů z finančního účetnictví v kontextu daňové soustavy v ČR se zaměřením na zcela konkrétní řešení a dovednost sestavení daňových přiznání k jednotlivým daním. Samostatná znalost účetnictví bez vazby na daně a naopak neposkytuje ucelený profil znalce této problematiky, kterým by absolvent univerzity a zejména studijní specializace zaměřené na problematiku finančního řízení, účetnictví a daní měl být. Obsahem předmětu je seznámení se s postupy a dopady daňových zákonů upravujících přímé daně na podnikatelské subjekty. Jde o získání fundamentálních dovedností při posuzování jednotlivých ustanovení daňových zákonů upravujících problematiku přímých daní v ČR i ve světě. Do přednáškové činnosti se předpokládá zapojení i externích odborníků z předních celosvětových poradenských společností.

 

Časový plán
Celkový studijní čas
Časová náročnost studia je pochopitelně individuální. Níže zpracovaný „studijní průvodce“ slouží pouze jako návod k rozložení studijní zátěže v průběhu semestru tak, aby došlo k úspěšnému zakončení kurzu zkouškou. Minimální časová zátěž při studiu tohoto kurzu by dle mého názoru neměla být nižší než 150 hodin. Nezbytností je mít neustále přístup k aktuálnímu znění daňových zákonů v oblasti přímých daní. Zároveň je nezbytné, abyste si aktuální právní předpisy nosili i na jednotlivé tutoriály!
Časový plán výuky a samostatného studia v průběhu semestru
V následujícím plánu je uveden rozpis sloužící k základní orientaci v oblasti plánovaných výukových
a samostatných studijních aktivit.
měsíc
 
únor
samostudium, příprava na 1. tutoriál
březen
1. tutoriál, test v ISu na obsah prvního tutoriálu, samostudium, příprava na 2. tutoriál
duben
samostudium, 2. tutoriál, test v ISu na oblast druhého tutoriálu, příprava POTu,
květen
samostudium, 3. tutoriál, dokončení a odevzdání POTu, test v ISu na oblast třetího tutoriálu
červen
zkouška, případně individuální konzultace
Harmonogram výukových a studijních aktivit pro celý semestr
Výuka bude probíhat formou 3 čtyřhodinových tutoriálů dle rozvrhu pro jarní semestr.
 
Normovaná studijní zátěž
tutoriál
12
samostudium
115
autokorekční cvičení
3
POT
20
V průběhu výuky se očekává, že na tutoriály přijdete připraveni a vybaveni již základními znalostmi, které vyučující bude na tutoriálu dovysvětlovat. Tutoriály by měly být přednostně vedeny formou diskuse mezi vyučujícím a studenty nad problémovými oblastmi. Předpokládá se aktivní účast studentů ve formě kladení dotazů, komentářů, atd.
Zcela nezbytné je, abyste si s sebou na jednotlivé tutoriály nosili aktuální znění daňových zákonů!!!!!
--------------------------------------------- - -------------------------------------------------
1. část semestru s tutoriálem č. 1 - od 22. 2. 2010 do 28. 3. 2010 - přehled výukových a studijních aktivit
1. část
Normovaná studijní zátěž
tutoriál
4
samostudium
45
autokorekční test č. 1 v ISu
1
1. tutoriál se uskuteční v neděli 21.3.2010.
V úvodním tutoriálu se budete věnovat úvodní problematice přímých daní a zejména daně z příjmů. Seznámíte se s právní úpravou přímých daní v ČR a následně již bude naše pozornost věnována problematice daně z příjmů,  vymezení předmětu daně z příjmů, příjmů od daně osvobozených, zdaňování příjmů ze závislé činnosti, příjmů z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti FO, příjmů z kapitálového majetku, z pronájmu a ostatních příjmů. Rozsah studia pro první tutoriál bude odpovídat úvodní části zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, a to až po § 16 s přesahem i dodavších ustanovení zákona o daních z příjmů (zejména § 23 a násl.). Z hlediska základní literatury doporučené pro tento kurz se jedná o obsah publikace SEDLÁČEK, J., VALOUCH, P.: Přímé daně, kterou máte vloženu do interaktivní osnovy 1. tutoriálu tohoto předmětu.
2. část semestru s tutoriálem č. 2 - od 29. 3. 2010 do 25. 4. 2010 - přehled výukových a studijních aktivit
Během druhého tutoriálu bude dokončena problematika daně z příjmů. Rozebrány a rozdiskutovány budou zejména problémy týkající se daně z příjmů právnických osob, daňových a nedaňových výdajů, odpisování, úprav základu daně či problematika transferových cen.. Z hlediska základní literatury doporučené pro tento kurz se jedná o obsah publikace JAROŠ, T.: Daň z příjmů právnických osob v účetnictví 2009/2010, praktický průvodce. Grada Publishing, Praha, 2010, ISBN 978-80-247-3368-5.
2. část
Normovaná studijní zátěž
tutoriál
4
samostudium
35
autokorekční test č. 2 v ISu
1
2. tutoriál se uskuteční v neděli 11.4.2010.
3. část semestru s tutoriálem č. 3 - od 26. 4. 2010 do 23. 5. 2010 - přehled výukových a studijních aktivit
3. část
Normovaná studijní zátěž
tutoriál
4
samostudium
35
autokorekční test č. 3 v ISu
1
POT
20
3. tutoriál se uskuteční v neděli 16.5.2010.
Obsahová náplň třetího tutoriálu bude věnována problematice zbývajících přímých daní, tj. dani z nemovitostí, dani silniční, dědické, darovací a z převodu nemovitostí. Nastíněna bude problematika předmětu jednotlivých daní, osvobození od těchto daní a technik vlastního zdaňování jednotlivými daněmi. Z hlediska základní literatury doporučené pro tento kurz se jedná o obsah publikace MARKOVÁ, H.: Daňové zákony 2010. GRADA Publishing, Praha, 2010. ISBN 978-80-247-3206-0.
Termín odevzdání POTu – konec semestru, tj. 23. 5. 2010 do 24:00 vložením souboru do Odevzdávárny v ISu. Vyučující Vás následně bude informovat e-mailem o tom, zda je Váš POT v pořádku, příp. vás vyzve k jeho doplnění. V průběhu zpracování POTu a přípravy na zkoušku je možné s případnými dotazy kontaktovat vyučujícího buď e-mailem, který máte uveden pod Kontaktem na tutora, nebo na diskusním fóru k tomuto předmětu, jehož odkaz máte uveden v této interaktivní osnově.
 
Způsob studia
Studijní pomůcky (literatura, zdroje dat, www)
Základní literaturou ke kurzu jsou publikace uvedené v této interaktivní osnově, a to:
MARKOVÁ, H.: Daňové zákony 2010. GRADA Publishing, Praha, 2010. ISBN 978-80-247-3206-0.
SEDLÁČEK, J., VALOUCH, P.: Přímé daně. ESF MU, Brno, 2010 (vloženo v ISu)
JAROŠ, T.: Daň z příjmů právnických osob v účetnictví 2009/2010, praktický průvodce. Grada Publishing, Praha, 2010, ISBN 978-80-247-3368-5
 
Mezi doporučenou literaturu a vhodné odkazy ke studiu dále můžeme zařadit následující:
 
  • PELECH, P., PELC, V: Daně z příjmů s komentářem k 1.9.2009. ANAG, Olomouc, 2009. ISBN 978-80-7263-542-9.
  • PELC, V.: Daň z převodu nemovitostí - komentář. C.H.Beck, Praha, 2009. ISBN 978-80-7400-125-3.
  • VALOUCH, P.: Leasing v praxi praktický průvodce. Praha : GRADA Publishing, 2009. ISBN 978-80-247-2923-7.
  • VALOUCH, P.: Účetní a daňové odpisy 2010. Praha : Grada Publishing, 2010. 140 s. ISBN 978-80-247-3201-5
  • Doporučuji také pravidelně sledovat oficiální stránky Ministerstva financí ČR: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/dane_cla.html
·         K jednotlivým daňovým zákonům vydává MF tzv. D-pokyny, které fakticky interpretují vybraná ustanovení daňových zákonů ze strany MF, tyto pokyny lze nalézt zde: http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/dc2_legis_a_metod.html
·         Z hlediska interpretace právních předpisů v oblasti daňového práva jsou důležité také závěry Koordinačního výboru MF s Komorou daňových poradců ČR, které lze nalézt zde: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/2062.html
·         Aktuální legislativa je k nalezení také na stránkách Portálu veřejné správy ČR: http://www.portal.gov.cz
·         Právní předpisy z oblasti podnikatelských subjektů jsou zveřejněny také na serveru: www.business.center.cz (ale pozor, někdy zde nejsou zcela aktuální)
·         Jelikož se legislativa v oblasti daňového práva neustále mění, je nutno sledovat také aktuální připravované změny právních předpisů, ty najdete na stránkách poslanecké sněmovny a senátu Parlamentu ČR:
Internetové stránky uvedených institucí jsou pochopitelně informativní a tzv. bez záruky správnosti a aktuálnosti právních předpisů (byť u „státních“ institucí je spolehlivost velmi vysoká). Pro absolutní jistotu aktuálnosti právních předpisů je nutno nahlížet do sbírky zákonů a mezinárodních smluv ČR.
Další vybavení
Pro přípravu na přednášky, k samostudiu a pro zpracování POTu je potřebný přístup studenta k internetu, vhodné je také mít přístup k systému ASPI, který je nainstalován na počítačích v učebnách a knihovně ESF, pomocí něhož si můžete zajistit přístup k aktuálnímu znění právních předpisů.
Návod ke studiu
Doporučuji prostudovat si alespoň orientačně před tutoriálem právní předpisy a vybrané části publikací, které na něm budou prezentovány. Zaznamenejte si vlastní otázky a postřehy, které z prvního prostudování vyplynou. Tyto záznamy pak použijeme zejména na tutoriálech jako podklad pro diskusi o daném tématu.
K jednotlivým kapitolám se dále vracejte průběžně, zpracujte si příklady z doporučené literatury a otázky.
Téma POTu bude vysvětleno na úvodním tutoriálu, zadání bude probíhat prostřednictvím fakultního informačního systému.
Nedodržení termínu odevzdání bez omluvy je považováno za nesplnění podmínek k připuštění ke zkoušce.
Dále doporučuji průběžně si ověřovat získané znalosti v autokorekčních testech, které budou uvedeny
v závěru každého tutoriálu. Výsledky těchto testů nebudou součástí hodnocení studenta.
Každý student si podle zadání připraví POT do konce semestru.
Ke kvalitě jeho zpracování bude přihlédnuto při výsledném hodnocení.
Předmět je ukončen zkouškou.
Podmínkou pro připuštění ke zkoušce je zpracování a odevzdání POTu v patřičné kvalitě.