Správní právo III seminář

1. seminář

Opakovací test na 1. semináři

Na 1. semináři se bude psát opakovací test pokrývající látku z předmětů Správní právo I, Správní právo II a Správní právo procesní. Test bude mít formu tzv. open book. 

Na semináři se seznámíme s podmínkami pro úspěšné ukončení předmětu. Budou sděleny úkoly pro další, jakož i následující semináře.

úkoly na 2. seminář

1) opakovací test

2) A/N ze cvičebnice na str. 20 a 21

3) příklad č. I na str. 24 cvičebnice

4) diskuze k problematice "manželství pro všechny" - z pohledu správního práva (zkuste najít související judikaturu správních soudů)

Pozornost bude věnována problematice tzv. vnitřní správy (využít lze takto pojmenované "úzetko"). 

  • Opakovací test bude na "prameny a normy správního práva", včetně obecného vymezení správního práva a veřejné správy 
  • Jako úkol na tento seminář bylo zadáno:

Na str. 20 a 21 cvičebnice odpovězte, zda jsou následující tvrzení pravdivá, či nikoli (ANO/NE). Svou odpověď zdůvodněte:

1.     Matriční úřad povolí nahlédnout do matriční knihy pouze fyzické osobě, které se zápis týká a pro úřední potřebu státních orgánů. _____

2.     Do matriky nelze zapsat zkomolená, zdrobněná a domácká jména. _____

3.     Občan, který má v matriční knize jedno příjmení, může před matričním úřadem prohlásit, že bude používat více příjmení. _____         

4.     Údaje vedené v informačním systému evidence obyvatel se po úmrtí obyvatele nebo po prohlášení osoby za mrtvou v systému uchovávají po dobu 75 let. _____

5.     Rodné číslo může užívat nebo rozhodovat o jeho využívání v mezích stanovených zákonem pouze fyzická osoba, které bylo rodné číslo přiděleno, její zákonný zástupce a zmocněnec. _____

6.     Místem trvalého pobytu občana v době jeho narození je místo trvalého pobytu jeho matky. _____

7.     Cestovní doklad je povinen mít každý občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má pobyt na území České republiky.       

8.     Skutečnosti zapsané v občanském průkazu není občan povinen prokazovat jiným způsobem. _____

9.     Údaj o rodinném stavu nebo partnerství není údajem obligatorně zapisovaným do občanského průkazu. _____    

10.  Občanský průkaz lze za určitých okolností odebírat při vstupu do objektů nebo na pozemky. _____            


  • Každý si promyslí a připraví řešení příkladu I. na str. 24) a jeho otázky. Příklad je dostupný i zde:

Pan Pozorný je vlastníkem bytu v centru Brna. Na základě nájemní smlouvy užíval v době od 1. 1. 2020 do 30. 6. 2020 byt nájemce pan Novák. Po skončení nájmu byla panu Novákovi na uvedenou adresu opakovaně doručována korespondence z banky. Pan Pozorný si proto chce ověřit, zda si adresu, kde se nachází jeho byt, pan Novák nenahlásil jako místo svého trvalého pobytu.

a) Je možné, aby si pan Novák nahlásil místo trvalého pobytu, bez toho, aby o tom pan Pozorný věděl?

b) Jakým způsobem může pan Pozorný zjistit, zda nemá bývalý nájemce na dané adrese hlášeno místo trvalého pobytu?

c) Pan Pozorný se domnívá, že nahlášením místa trvalého pobytu může panu Novákovi vzniknout právo užívat předmětnou nemovitost. Je tato úvaha správná? Spojuje obecně zákon s místem trvalého pobytu nějaká práva?

d) Má pan Pozorný možnost zrušit údaj o místě trvalého pobytu pana Nováka? Pokud ano, za jakých podmínek a který orgán bude o žádosti rozhodovat?