Fyzikální praktikum 2

Spektroskopické metody

• Změřte v zadaném spektrálním rozsahu propustnost skla BK7. Vypočtěte spektrální závislost indexu lomu a vyneste do grafu.

Varianty:
A) Změřte spektrální závislost propustnosti tenké vrstvy. Určete index lomu vrstvy a tloušťku vrstvy.
B) Změřte spektrální závislost propustnosti řady destiček téhož materiálu různé tloušťky. Ověřte alespoň v pěti vlnových délkách, zda platí Lambertův zákon a stanovte absorpční koeficient  za předpokladu, že nebereme v úvahu odrazy na rozhraní.

Obsluha spektrometru Avantes

Zapneme zdroj do zásuvky a přepneme pravým ze dvou páčkových přepínačů vpředu nejprve do polohy OFF. Levý přepínač by měl být v pravé poloze (H), kdy je zapnuta jen halogenová lampa.

Spustíme program ikonou Avaspec na ploše. Začneme inicializací přístroje (tlač. Inicializace [Init]), po které se aktivuje sousední tlačítko Změř [Measure]. Pokud provedeme měření (tímto tlačítkem), získáme spektrum "parazitního" světla, které je třeba odečíst. K tomu slouží tlačítko vpravo dole (Temný snímek). Opětovné měření by již mělo dát jen šum s průměrnou hodnotou 0.

Poté zapneme zdroj (pravý přepínač do polohy ON) a provedeme kalibraci: vzorkový prostor necháme prázdný a stiskneme tlač. Kalibrace [Refer]. Naměřená intenzita signálu se objeví v dolním grafu, v horním je pak ukazována relativní propustnost (nebo odrazivost) vůči referenčnímu měření. Každé jedno měření provedeme opět tlačítkem Změř [Measure]. Data se ukládají pomocí tlač. Ulož [Save], pokud chceme nechat poslední měření zobrazeno v grafu pro srovnání, zaškrtneme políčko uchovat [keep graph]

Data jsou uložena v text. formátu, nejprve v prvním sloupci vln. délka (či energie), poté ve druhém sloupci naměřené relativní hodnoty.


Při měření s delšími expozicemi nebo vetším počtem průměrování dochází občas k chybě v komunikaci se spektrometrem.
Obvykle pomůže restart programu, pokud ne, je třeba odpojit spektrometr (krabička s červenými proužky) od USB a po cca 20 s jej znovu připojit.

Next