Zajímavá aktivita: Bodované testy během semestru jako součást
hodnocení
Autor: PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D., Mgr. et Mgr. Vít Dočkal, Mgr. Ondřej
Krutílek (FSS MU)
Předmět: EVS104 Evropská integrace (jaro 2006)
Typ aktivity
Průběžné testování znalostí pomocí odpovědníků.
Typ kurzu
1 hodina přednášky, 1 hodina cvičení.
Náročnost
Náročné na dobré promyšlení zadání testů.
Cíl
Přimět studenty k práci během celého semestru.
Postup
Během semestru studenti museli absolvovat dva testy. Za
každý mohli získat maximálně 20 bodů. Zisk alespoň 24 bodů za oba testy byl
předpokladem pro postup k písemné zkoušce na konci semestru. Průběžné testy
byly sestaveny z otázek, u nichž bylo možných více správných řešení z
nabízených možností. Doba skládání testu byla omezena na 20 minut.
Body získané v průběžných testech se společně se závěrečnou písemnou
zkouškou a s body za prezentaci započítaly do výsledného hodnocení.
Závěrečné testování bylo rozděleno na dvě skupiny. Na uzavřené a otevřené
otázky. První hranici, kterou musel student překonat, bylo splnění
minimálního počtu bodů v prvním testu, aby prošel testem. V případě
nesplnění se další část testu neopravovala, jestliže totiž student nezná
fakta, nemůže být schopen vysvětlit souvislosti a aplikovat je v otevřených
otázkách. Otevřené otázky se již opravovaly po menších skupinkách a současně
se odboural postoj studentů, že si jdou zkoušku pouze zkusit.
Slovo autorů
"Jestliže máte v kursu více jak 100 lidí (pro
každého je hranice jinde) a chcete zajistit jejich průběžnou přípravu
(protože jinak máme zkušenost, že kurs skončí 50% studentů) musíte vložit
průběžné testování. V takovém případě potřebujete rychle opravit řekněme 500
otázek. Celé roky jsme to s kolegy dělali ručně a já jsem kurs upřímně
nenáviděla. Měli jsme problémy opravit včas výsledky testování znalostí jak
v průběhu semestru, tak u závěrečného testování, studenti byly nedočkaví a
neustále se nás ptali na výsledky. Vložili jsme proto testování s využitím
IS a maximálně zrychlili zpětnou vazbu. Jako geniální vnímám to, že jednou
připravené otázky je možné již pouze doplňovat a použiji je v dalším období.
Rovněž mi připadá úžasné, jak je IS schopen otázky míchat a připravit
každému jeho verzi testu. Opisování od souseda se tak odstranilo. Nemluvě o
tom, že testy vytištěné z IS vypadají velice profesionálně. Je potřeba však
dbát na znění otázek, musí být vskutku přesné a nezavádějící. Nemělo by se
také podcenit vysvětlení principu testování studentům. Elektronické
testování rozhodně doporučuji, Je to vysoká úvodní investice - vytvořit
otázky, zadat je, upravit koncepci kursu, ale následuje během semestru
obrovská úleva, která se v dalších letech opakuje. Jako přínosné vidím i to,
že student daleko rychleji vidí výsledek a může se lépe připravit na
opravu." (PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.)
Ukázka testu: