F1GE1_16 Aplikovaná genetika

Farmaceutická fakulta
jaro 2022
Rozsah
2/0/0. 2 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
prof. MVDr. RNDr. Petr Hořín, CSc. (přednášející)
doc. RNDr. Petra Bořilová Linhartová, Ph.D., MBA (přednášející)
PharmDr. Mgr. Alžběta Kružicová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Marie Klumplerová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. MVDr. RNDr. Petr Hořín, CSc.
Ústav molekulární farmacie – Ústavy – Farmaceutická fakulta
Rozvrh
Po 14:55–16:35 44–037
Předpoklady
Znalosti biologie, biochemie a obecné genetiky v rozsahu 1. ročníku FaF.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 50 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 15/50, pouze zareg.: 0/50
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Vyučují se teoretické základy a praktické využití genetiky ve farmacii. Zvláštní pozornost se věnuje významu genomiky pro vývoj nových léků, genům způsobujícím onemocnění nebo ovlivňujícím průběh nemoci, genetice interakce patogen-hostitel, genetice variability reakce na lék. Přednáší se základní informace o genetice laboratorních zvířat. Speciální témata přednášejí externí odborníci.
Výstupy z učení
Student bude schopen aplikovat získané znalosti tvořící při studiu navazujících předmětů, jako Metody molekulární biologie, Biotechnologie léčiv, Cvičení z biotechnologie léčiv, Farmakogenomika a následně bude schopen integrovat tyto vědomosti při praktickém výkonu povolání při interpretaci podstaty a účinků léčiv.
Osnova
  • 1. Genom, jeho struktura. Mikrobiom a jeho význam ve farmacii. Genetický polymorfismus: definice, příčiny, typy, využití. 2. Gen, identifikace genu, genetika kvalitativních a komplexních znaků a metody jejich analýzy; uplatnění v biomedicíně. 3. Genetika a její uplatnění ve farmacii, farmakogenetika, významné polymorfismy a jejich vliv na farmakoterapii. 4. Genomika a její uplatnění ve farmacii, vývoj léčiv, personalizovaná medicína. 5. Mutace a mutageny: typy mutací a jejich následky, mutageny v prostředí. 6. Léky v těhotenství z hlediska genetiky. 7. Dědičné nemoci lidí: mendelistická a nemendelistická dědičnost, monogenní choroby. 8. Dědičné nemoci lidí: komplexní dědičné nemoci. 9. Dědičné nemoci lidí: praktická aplikace – genetické poradenství, genetická diagnostika, prenatální a preimplantační diagnostika. 10. Onkogenetika: principy a aplikace. 11. Genetika vnímavosti k onemocněním u lidí, význam pro personalizovanou medicínu. 12. Lidská imunogenetika a její aplikace, vakcinomika a genetika vakcinace. 13. Genetika laboratorních zvířat.
Literatura
    doporučená literatura
  • Alberts et al.: Základy buněčné biologie. 2001, Espero Publishing, Ústí nad Labem.Nečas O a kol.: Obecná biologie. 2000, H a H, Jinočany.Šmarda J.: Genetika pro gymnázia. 2003, Fortuna Praha. info
Výukové metody
Interaktivní přednášky.
Metody hodnocení
Ústní zkouška. Hodnotí se schopnost strukturovat odpověď na dané téma (přehled o tématu jako celku), porozumění podstaty tématu (schopnost vysvětlit podstatu) a minimální faktografické vědomosti potřebné ke splnění předchozích kritérií.
Informace učitele
Disciplína nemá cvičení, účast na přednáškách je nepovinná, jediným požadavkem je znalost problematiky u ústní zkoušky v rozsahu sylabů.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2020, jaro 2021, jaro 2023, jaro 2024, jaro 2025.