AEB_03 Osteologie pro archeology

Filozofická fakulta
podzim 2000
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
prof. RNDr. Rudolf Musil, DrSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Zdeněk Měřínský, CSc.
Ústav geologických věd – Sekce věd o Zemi – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Dobešová
Předpoklady
Požadavky ke kolokviu: - význam osteologických nálezů, způsoby terénní práce z hlediska uchování všech zakódovaných informací - příčiny nahromadění osteologického materiálu, jejich rozlišování - hlavní kosti skeletu, jejich pojmenování, hlavní terminologie - pravidla o psaní taxonů
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Anotace: ------- Jakýkoliv výzkum potřebuje dnes komplexní pojetí a to již při práci v terénu a samozřejmě i při jeho kamerálním zpracování. Pokud nejsou použity nejmodernější metody práce, strácí se celá řada informací, které jsou zakotveny nejen ve vlastním vyzvedávaném materiálu, ale i ve způsobu jeho uložení a v okolních sedimentech, v jejich struktuře a textuře. Úkolem této přednášky není naučit studenty určovat zvířata na základě nalezených kostí, ale spíše je poučit o nutných pracovních metodách při terénním výzkumu a o tom, co vše je možné z osteologického materiálu získat, co vše je možné po specialistech vyžadovat.
Osnova
  • Sylabus přednášky: ----------------- 1. Komplexní pojetí terénního a kamerálního výzkumu, požadavky jednotlivých přírodovědných oborů na tento výzkum. Potřebné znalosti vedoucího výzkumu a jeho úloha jako koordinátora jednotlivých disciplin. Získaný materiál a jeho vzájemné vztahy jako zdroj informací. Způsoby týmové práce. 2. Význam osteologických nálezů pro archeologii: a) paleolit: kolektivní a individuální lov, kosti jako výchozí surovina, způsoby jejich tříštění, náboženské představ o lovených zvířatech, biostratigrafické dedukce, ekostratigrafické dedukce, ekologické vyhodnocení, první domestikace, vymírání zvířat a jeho příčiny. b) neolit a mladší pravěk: domestikovaná a lovená zvířata, průběh domestikace, domestikační centra, přesuny domácíc zvířat. 3. Příčiny nahromadění osteologického materiálu, způsoby rozlišení vlivů člověka a přírody. Krasové oblasti a oblast mimo kras. Typy nahromadění v krasových oblastech (medvědí jeskyně, doupata, jeskyně malých šelem, fauna komínů, kulturní vrstvy). Typy nahromadění v nekrasových oblastech (říční a lakustrinní sedimenty, eolické sedimenty, přírodní pohřebiště, kulturní vrstvy). 4. Důležitost jednotlivých kostí z hlediska jejich determinace. Srovnávací anatomie, korelační zákon, hlavní odborné termíny, názvy hlavních kostí. 5. Fragmenty kostí, jejich vznik, intencionální a přírodní pochody. 6. Změny přírodního prostředí v posledním glaciálu a jejich dopad na tehdejšího člověka. 7. Floristické a faunistické provincie v současnosti a minulosti (odkryté a zakryté formace a jejich flóra a fauna). 8. Detailní změny fauny v posledním glaciálu v prostoru Evropy. Kvalitativní a kvantitativní rozbory. 9. Hlavní lovná zvěř jednotlivých paleolitických kultur se zaměřením především na lokality střední Evropy. 10. Ekonomické aspekty lovu zvěře. Způsoby lovu, jeho organizace, specializace v lovu zvířat. 11. Hlavní literatura. Ukázky hlavních prací s doprovodným slovem. 12.-15. Praktická cvičení.
Metody hodnocení
1P, 1S, k
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2002, jaro 2005, jaro 2007, jaro 2009, jaro 2011, podzim 2012, podzim 2014, podzim 2016, podzim 2018, podzim 2022.