AEB_130 Dějiny skla a sklářské výroby

Filozofická fakulta
podzim 2010
Rozsah
0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
PhDr. Hedvika Sedláčková, CSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Zdeněk Měřínský, CSc.
Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Dobešová
Rozvrh
St 10:00–11:35 C42
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 50 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/50, pouze zareg.: 0/50, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/50
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Přednáška podává přehled dějin skla od počátků výroby v Mezopotámii a Egyptě po 19. století, vždy se zaměřením na situaci v českých zemích a zařazením do evropského kontextu. Seznamuje s vývojem sklářských technologií, typy skla a typologie výrobků včetně vývoje poznání po současnost.
Osnova
  • I.1. Sklo v dějinách civilizací: počátky v Mezopotámii, transfer do Egypta a oblasti Středomoří, vývoj sklářských technologií a technik před vynálezem sklářské píšťaly; vývoj sklářských technologií v antice do 4. stol.n.l. a přehled technik výzdoby; hlavní typy skla podle složení skloviny- sklo sodno-vápenaté, sklo ze sodného popele a sklo olovnaté; suroviny, receptury, písemné prameny, typy sklářských zařízení; metody datování skla I.2. Sklo v pravěku českých zemí po dobu římskou a stěhování národů II.1. Sklo byzantského období 5.-12. století, sklo islámské, sklo karolinské- časné sklo draselné, výroba okenního a dutého skla, prameny a sklářská zařízení; typy výrobků a jejich výskyt v Evropě II.2. Sklo těchto období v českých zemích se zvl. zaměřením na velkomoravské období- šperk a drobné předměty, duté a okenní sklo III.1. Vývoj středověkého sklářství v jižní, západní a střední Evropě od 12. do 15. století, specifika výrobních okruhů- Balkán, Itálie, Francie, Německo; hlavní typy skla; sklářská výroba, obchod se sklem III.2. Vývoj sklářství, typy a tvary skla v zemích koruny české ve 13.-15. století; importy a domácí výrobky, jejich typologie a datování; sklo jako kulturní a obchodní artikl; vztahy českých zemí k okolním oblastem projevované ve skle; písemné prameny a dobová vyobrazení; postavení skla ve hmotné kultuře středověku IV.1. Od gotiky po renesanci v Evropě od 12. do 15. století;- cca 2. polovina 15. až polovina 16. století: cesta k industrializaci sklářství a jeho proměny v evropském kontextu; změny technologie, výrobků a výzdoby; hlavní okruhy sklářské výroby- benátské a německé sklářství a hlavní typy skla z těchto okruhů IV.2. Sklářství v zemích koruny české a vliv benátského a německého sklářství se zvl. zaměřením na Moravu- srovnání s vývojem v okolních zemích (Čechy, Slovensko, Rakousko, Maďarsko) V.1. Sklo v renesanci a baroku- přehled sklářských technologií, hlavní typy a techniky výzdoby; význam archeologických nálezů pro tato období; významné sklářské rody a osobnosti; význam studia skla jako společenského fenoménu- přehled dějin bádání o skle; významní evropští badatelé a sbírky skla ve světových muzeích
Výukové metody
přednášky
Informace učitele
Černá, E. 2000: K problematice nejstarších nálezů středověkých skel na území Čech. In: Historické sklo 2. Sborník pro dějiny skla, 45-61, Muzeum Čelákovice. Černá, E. 2002: Sklo 13.- 16. století. In: Klápště, J. ed., Archeologie středověkého domu v Mostě (čp. 226), Mediaevalia Archaeologica 4, 93-114, Praha- Most. Frýda, F. 1990: Typologie středověkého skla v Čechách od 13. do konce 15. století. In: Sborník Západočeského muzea v Plzni, Historie V, 59-84, Západočeské muzeum v Plzni, Plzeň. Hejdová, D.- Drahotová, O. 1989: České sklo I. Sklo období středověku a renesance 13. století- 1. polovina 17. století, Umělecko-průmyslové muzeum v Praze, Praha. Himmelová, Z. 1990: Sklo středověkého Brna. In: Archaeologia historica 15, 437-446, Brno. Jiřík, F.X. 1934: České sklo. Sedláčková, H. 2001: Gotické sklo na střední a severní Moravě v archeologických nálezech. In: Archaeologia historica 26, 441-458, Brno.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2011, podzim 2012, podzim 2013, jaro 2016.