AEB_19 Pravěké umění Sahary

Filozofická fakulta
jaro 2001
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
prof. PhDr. Jan Jelínek, DrSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Zdeněk Měřínský, CSc.
Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Dobešová
Předpoklady
Soubor témat ke kolokviu o neolitizaci v Saharském umění.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Anotace Přednáška spočívá na mnohaletém terenním výzkumu v Centrální Sahaře, na srovnávacím studiu, na publikovaných výsledcích. Přednáška bude přednášena projekcí xeroxů. Neolitizační proces zvláště ve spirituální a sociální sféře neolitické kultury bude sledován na podkladě objevů skalních rytin a maleb. Zvláštní pozornost bude věnována vlivu podnebí na demografickou situaci a s ní související proces regionalizace. Na jihosaharských objevech bude osvětlen kulturní kontakt dvou různých populací: severoafrické a negroidní.
Osnova
  • Soubor témat ke kolokviu o neolitizaci v Saharském umění. 1/ Geografie, podnebí a hlavní kulturní údobí Centrální Sahary. 2/ Historie objevování saharských pravěkých maleb a rytin. 3/ Relativní a absolutní stáří, datování saharských maleb a rytin. Geografie saharské fauny a její význam pro archeologa. 4/ Úloha "umění" v kulturním vývoji. Symbolismus a jeho mozaikové heterochronické přežívání. 5/ Hlavní tradice středosaharských maleb a rytin a jejich rozšíření. 6/ Nejstarší rytiny jihosaharské. 7/ Hlavní obsah středosaharských rytin s bubalem, jejich symbolismus a symbolismus jejich umístění. 8/ Lov a zbraně v saharském starém neolitu. 9/ Hlavní geometrické znaky a ideogramy středosaharského starého neolitu. 10/ Theromorfní figury a saharské mythologie. 11/ Regionalizace rytin s bubalem /Messek, Wadi Djerat Atlas/. 12/ Doklady staroneolitické domestikace. Koexistence lovecké a pastevecké ekonomie. 13/ Prezentace sexuálního dimorfismu a rasových znaků. 14/ Existence Paleoberberů ve střední Sahaře. Pohřební ritus, symbolismus a skalní rytiny. Tuaregové a jejich nejstarší stopy. 15/ Malby Kulatých Hlav: rozdělení stylistické, časové a geografické. 16/ Malby Kulatých Hlav, objevy v Tassili. Jejich náměty, obsah a problematika. 17/ Symbolismus Kulatých Hlav, fauna a doklady domostifikace? 18/ Negroidi na jihu Sahary. Jejich malby a rytiny. 19/ Obsah /náměty/ údobí koně. Dvoukolé saharské vozy. Na rozdíl od symbolismu charakter popisných /story telling/ maleb. 20/ Obsah /náměty/ údobí umění velblouda. Rozdíl jižních a severních tradic. 21/ Odlišnost kulturního vývoje a jeho komponentů na Sahaře a v Evropě. Závěrečný souhrn.
Metody hodnocení
2 P, k
Informace učitele
Literatura: H. Lhote: Objevy v Tasilli, Praha, 1962 H. Lhote: Jsou ještě jiná Tasilli, Praha 1982 J. Jelínek: Objevy nejstaršího umění Centrální Sahary, Brno 1980. jinojazyčné články v časopise Anthropologie /Brno/, ročníky 1982,1984,1985,1995,1996- Zahraničí: Le Quelec J.L. 1993: Symbolismus et Art rupeatre au Sahara. l Harmattan, Paris Muzzolini A. 1995: Les images rupestres du Sahara. Toulouse, France.
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá každý týden.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2001/AEB_19