AR2B63 Numismatics

Faculty of Arts
Spring 2008
Extent and Intensity
1/1/0. 3 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
Teacher(s)
J. Šmerda (lecturer)
Guaranteed by
doc. PhDr. Helena Krmíčková, Dr.
Department of Auxiliary Historical Sciences and Archive Studies – Faculty of Arts
Contact Person: Martina Maradová
Timetable
Thu 10:00–11:35 B22
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
The capacity limit for the course is 15 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/15, only registered: 0/15, only registered with preference (fields directly associated with the programme): 0/15
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
A. Úvod do numismatiky Teoretické základy oboru. Definice numismatiky. Postavení numismatiky v rámci historických věd. Vědecká náplň numismatické práce a její vztah k hospodářským dějinám. Prameny numismatiky. Metodické postupy. Vývoj numismatického bádání. Organizace numismatické práce. Základní literatura. B. Základy peněžního vývoje: Teorie vzniku a funkce peněz. Vznik platebních prostředků od přemincov- ních forem ke vzniku mince na území stasrověkých kultur. Základy měny na Velké Moravě. Vývoj mince a měny na území Čech a Moravy ve středověku. Podíl českých a moravských denárů na dálkovém obchodě. Česká grošová měna a její evropský dosah. Vznik středověkých zlatých mincí a jejich funkce v peněžním oběhu. Počátky tolarové měny a úloha jáchymovského tolaru. Tolar a zlatník v novověkém měnovém vývoji. Peněžní vývoj v našich zemích v moderní době a vznik čs. koruny. Historie peněžních ústavů. Materiálové zdroje pro ražbu mincí v našich zemích. Vývoj mincovních systémů a měnových relací. Typologie a metrologie ražeb. Mincovní technika. Mincovní ikonografie a její význam jako zdroje historického poznání a vývoje uměleckých stylů.
Syllabus (in Czech)
  • A. Úvod do numismatiky Teoretické základy oboru. Definice numismatiky. Postavení numismatiky v rámci historických věd. Vědecká náplň numismatické práce a její vztah k hospodářským dějinám. Prameny numismatiky. Metodické postupy. Vývoj numismatického bádání. Organizace numismatické práce. Základní literatura. B. Základy peněžního vývoje: Teorie vzniku a funkce peněz. Vznik platebních prostředků od přemincov- ních forem ke vzniku mince na území stasrověkých kultur. Základy měny na Velké Moravě. Vývoj mince a měny na území Čech a Moravy ve středověku. Podíl českých a moravských denárů na dálkovém obchodě. Česká grošová měna a její evropský dosah. Vznik středověkých zlatých mincí a jejich funkce v peněžním oběhu. Počátky tolarové měny a úloha jáchymovského tolaru. Tolar a zlatník v novověkém měnovém vývoji. Peněžní vývoj v našich zemích v moderní době a vznik čs. koruny. Historie peněžních ústavů. Materiálové zdroje pro ražbu mincí v našich zemích. Vývoj mincovních systémů a měnových relací. Typologie a metrologie ražeb. Mincovní technika. Mincovní ikonografie a její význam jako zdroje historického poznání a vývoje uměleckých stylů.
Literature
  • SEJBAL, Jiří. Základy peněžního vývoje. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1997, 420 s. ISBN 8021017341. info
  • SEJBAL, Jiří. Dějiny peněz na Moravě. 1. vyd. Brno: Blok, 1979, 209 s. URL info
Assessment methods (in Czech)
2 hodiny přednášky - zkouška
Language of instruction
Czech
Further Comments
The course is taught annually.
The course is also listed under the following terms Spring 2002, Spring 2003, Spring 2005, Spring 2006, Spring 2007, Spring 2009, Spring 2010, Spring 2011, Spring 2012, Spring 2013, Spring 2014, Spring 2015, Spring 2016, Spring 2017, Spring 2018.
  • Enrolment Statistics (Spring 2008, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/phil/spring2008/AR2B63