FF:BJA210 Bulharská literatura II - Informace o předmětu
BJA210 Bulharská literatura II
Filozofická fakultajaro 2015
- Rozsah
- 2/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Miroslav Kouba, Ph.D. (přednášející), Mgr. Petr Stehlík, Ph.D. (zástupce)
PhDr. Miroslav Kouba, Ph.D. (cvičící), Mgr. Petr Stehlík, Ph.D. (zástupce) - Garance
- doc. Mgr. Pavel Krejčí, Ph.D.
Ústav slavistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Petr Stehlík, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav slavistiky – Filozofická fakulta - Rozvrh
- St 12:30–17:25 B2.32
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- předmět má 6 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je podat přehled vývoje bulharské a makedonské literatury v 19. a na počátku 20. století. Charakteristika dominantních uměleckých směrů, tendencí a tvůrčích postupů vychází z kontextuální analýzy nejvýznamnějších děl sledovaného období. Literární vývoj na území Bulharska a Makedonie je zasazen do domácích i evropských historicko-kulturních souvislostí. Seminář je založen na intenzivní domácí četbě a práci s příslušnými texty. Student se seznámí s několika etapami vývoje bulharského a makedonského písemnictví a prohloubí své dovednosti analýzy a interpretace literárního textu.
- Osnova
- 1. Literatura bulharského národního obrození. Periodizace a obecná charakteristika období. Istorija slavjanobolgarskaja Paisije Chilendarského. Bulharští osvícenci. Sofronij Vračanski. Petăr Beron. Zájem o bulharskou kulturu. Osvěta a školství. Konstituování spisovného jazyka. Boj za samostatnou bulharskou církev a jeho kulturní důsledky.
- 2. Romantismus v bulharské literatuře. Počátky novodobého bulharského básnictví (Najden Gerov, Dobri Čintulov, Petko Slavejkov). Vznik umělecké prózy a dramatu (Vasil Drumev, Dobri Vojnikov).
- 3. Revoluční demokraté mezi romantismem a realismem: Georgi Sava Rakovski, Christo Botev a Ljuben Karavelov.
- 4. Periodizace makedonské literatury 19. století, písemnictví na území Makedonie v první polovině století - Joakim Krčovski, Kiril Pejčinovič, Jordan Hadži Konstantinov Džinot, Konstantin a Andreja Petkovičové.
- 5. Poezie Rajka Žinzifova, Konstantina Miladinova a Grigora Prličeva.
- 6. Sběratelé lidové slovesnosti 19. století původem z Makedonie - Dimitar a Konstantin Miladinovovi, Stefan Verković, Kuzman Šapkarev, Marko Cepenkov.
- 7. Bulharská literatura od Osvobození 1878 do konce 19. století. Nástup realismu. Plovdivské a sofijské kulturní centrum. Konstantin Veličkov, Stojan Michajlovski.
- 8. Národní klasik Ivan Vazov.
- 9. Rozvoj realistické prózy a memoaristiky. Zachari Stojanov. Narodnictví v literatuře. Cani Ginčev, Todor Vlajkov, Michalaki Georgiev. Kritický realismus. Georgi Stamatov. Raná tvorba Antona Strašimirova. Satirik Aleko Konstantinov.
- 10. Literatura od počátku 20. století do 1. světové války. První vlna bulharské moderny. Rozvoj bulharského myšlení o literatuře a umění. Okruh kolem časopisu Misăl. Penčo Slavejkov, Krăstjo Krăstev, Petko Todorov, Kiril Christov, Pejo Javorov.
- 11. Druhá vlna moderny. Bulharský symbolismus a jeho poetika. Teodor Trajanov, Emanuil Popdimitrov, Christo Jasenov, Nikolaj Rajnov, Dimčo Debeljanov, Nikolaj Liliev.
- Literatura
- povinná literatura
- DOROVSKÝ, Ivan. Slovník balkánských spisovatelů. Praha: Libri, 2001, 683 s. info
- Slovník spisovatelů. Vyd. 1. Praha: Odeon - nakladatelství krásné literatury a umění, 1978, 484 s. info
- doporučená literatura
- • Drugovac, Miodrag: Istorija na makedonskata kniževnost: XX. vek. Skopje 1990.
- • Stalev, Georgi: Istorija na makedonskata kniževnost 1800-1945, I-II, Skopje 2001, 2003.
- • Drugovac, M.: Makedonskata literatura od Misirkov do Racin. Skopje 1975
- • Stalev, G.: Poslednite sto godini makedonska kniževnost. Skopje 1994
- RYCHLÍK, Jan a Miroslav KOUBA. Dějiny Makedonie. Praha: Lidové noviny, 2003, 458 s. ISBN 80-7106-642-7. info
- IGOV, Svetlozar. Kratka istorija na bălgarskata literatura. Sofija: Prosveta, 1996, 574 s. ISBN 954-01-0732-6. info
- DOROVSKÝ, Ivan. Dramatické umění jižních Slovanů I. (1918-1941). In Dramatické umění jižních Slovanů I. (1918-1941). Brno: Masarykova univerzita Brno, 1995. ISBN 80-210-1068-X. info
- DOROVSKÝ, Ivan. České země a Balkán : /kapitoly z dějin česko/makedonských a makedonsko/českých styků. Vyd. 1. Brno: Universita J. E. Purkyně, 1974, 236 s., [1. info
- Výukové metody
- Přednášky, domácí příprava, diskuse na seminářích.
- Metody hodnocení
- Výuka se skládá z přednášky a semináře, který předpokládá důslednou domácí přípravu (četba vybraných textů a jejich rozbor). Přístup k ústní zkoušce je podmíněn pravidelnou docházkou (min. 70 %) a aktivní účastí na seminářích.
- Informace učitele
- Povinná četba (poezii nutno číst v originále, ostatní dle schopností posluchače, pro slavisty platí jen položky dostupné v českém překladu)
Sofronij Vračanski:Život a utrpení hříšného Sofronije; Petko Slavejkov: Izvorăt na belonogata; Ljuben Karavelov: Bălgari ot staro vreme (č. Bulhaři za starých časů, 1951); Christo Botev: Stichotvorenija (č. Básně, 1950, nebo Moje píseň, 1974); Ivan Vazov: Pod igoto (č. Pod jařmem, 1968, nebo in: Výbor z díla 2, 1950), Nemili-nedragi (č. Nemilí-nedrazí, in: Výbor z díla 1, 1950); Zachari Stojanov: Zapiski po bălgarskite văstanija (č. výbor Zápisky o bulharských povstáních, 1978); Aleko Konstantinov: Baj Ganjo (č. Baj Gaňu a jiné prózy, 1953); Penčo Slavejkov: Săn za štastie (č. výbor Sen o štěstí, 1981); Pejo Javorov: bulharský výbor z básnického díla (nebo dvoujazyčný výbor V bdění i ve snu, 1997, č. výbor Nežiju - hořím, 1964); Dimčo Debeljanov: bulharský výbor z básnického díla; vybrané básně Rajka Žinzifova, Konstantinova Miladinova a Grigora Prličeva, které budou analyzovány na seminářích. - Další komentáře
- Studijní materiály
- Statistika zápisu (jaro 2015, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2015/BJA210