CJBC815 Teorie literatury pro nebohemisty

Filozofická fakulta
jaro 2012
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: k.
Vyučující
doc. Mgr. Petr Bubeníček, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Zbyněk Fišer, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Bohumil Fořt, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Jan Tlustý, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Zbyněk Fišer, Ph.D.
Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Eva Zachová
Dodavatelské pracoviště: Ústav české literatury – Filozofická fakulta
Rozvrh
Čt 17:30–19:05 M21
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 100 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/100, pouze zareg.: 0/100, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/100
Mateřské obory/plány
předmět má 2640 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu bude student schopen: orientovat se v zýkladních literárně teoretických kategoriích a pojmech; nahlédnou problém literární teorie v širších vědeckých kontextech; použít nabytých vědomostí při konkrétních analýzách konkrétních literárních děl.
Osnova
  • 1. Co je to text, co je to literární text. Různé definice textu. Funkce a význam textu. Proces tvorby textu a porozumění textu. Komponenty textu. Peformativ.
  • 2. Literární dílo jako komunikát. Znakovost literárního díla. Sémiotika literatury. Liteární dílo ve vztahu ke skutečností (mimesis). Kontexty literárního díla: autor, čtenář, text, mimotextové kontexty. Jak číst literární dílo - interpretace literárního díla. Druhové a žánrové rozdělení literárních děl na základě tematických a stylových charakteristik textů.
  • 3. Kompozice literárního textu. Znaky epického díla. Složky a principy výstavby epických literárních děl (děj, postava, svět, příběh, vypravěč, čas a prostor, fokalizace, vyprávění).
  • 4. Znaky lyrického díla. Složky a principy výstavby lyrických literárních děl (subjekty, verš, rým, rytmus, básnická intonace). Význam básnického díla. Interpretační principy lyriky.
  • 5. Literatura a jiné druhy umění. Intertextové vztahy mezi literárními díly. Médium a dílo. Narativita a vyprávění v intermediálních proměnách.
  • 6. Smysl literárního díla. Místo literatury v lidském světě. Estetické aspekty literárních děl a jejich fungování v lidské společnosti.
  • 7. Fikce, fikčnost a fikcionalita. Koncepce fikčnosti založené na tematických, diskursních a funkčních aspektech literárních děl.
  • 8. Teorie románu. Román jakožto vrcholná forma narativního básnictví. Základní vývojové aspekty románu a románové poetiky.
  • 9. Autorostředné přístupy k literárnímu dílu - Pozitivismus - Nový historismus
  • 10. Textostředné přístupy k literárnímu dílu - Nová kritika - Strukturalismus
  • 11. Čtenářostředné přístupy k literárnímu dílu - Kognitivní literární věda - Recepčně laděné přístupy
  • 12. Teorie fikčních světů. Extensionální a extensionální strukturace fikčního světa. Ontologie fikčního světa a fikčních entit. Fikce a realita
  • 13. Text a teorie překladu (Co je to překládání, co je to překladový text - definice translace a translátu; překladatelské strategie a koncepce - ekvivalenční, funkcionalistické, kognitivistické a kulturologické; překladová kritika.
Výukové metody
Přednášky.
Metody hodnocení
Písemný test. Při písemném testu se můžete věnovat vámi vybraným tématům probíraným v kurzu.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován jednorázově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2014.