CJQ027 Stylistika češtiny - bakalárský kurs pro cizince

Filozofická fakulta
podzim 2006
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Muchová
Rozvrh
St 15:00–16:35 C11bezkodu
Předpoklady
CJQ020 Syntax češtiny pro cizince II
Kurs stylistiky předpokládá, že studenti úspěšně ukončili výuku fonetiky a fonologie, morfologie a tvoření slov, syntaxe a lexikologie, a že se tedy velmi dobře orientují v gramatice současné češtiny. Předpokládá se rovněž, že ovládají látku úvodu do studia češtiny a literární teorie. Doporučuje se, aby studenti navštěvovali také souběžně konanou přednášku ze stylistiky (CJBB80).
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seminář vychází z funkčního pojetí stylistiky, jehož základy byly položeny členy Pražského lingvistického kroužku a později dále rozvíjeny. Cílem semináře bude zvládnutí terminologické soustavy oboru, a to v přímé návaznosti na práci s texty. Počítá se s praktickou aplikací teoretických pouček na konkrétní ukázky textů, což by mělo studenty vést k osvojení schopnosti co nejpodrobněji rozebrat text z hlediska stylistiky (mj. stylová charakteristika výrazových prostředků na všech jazykových rovinách, prvky se stálou a s kontextovou stylovou hodnotou, vliv slohotvorných činitelů, projevy funkčních dichotomií, uplatnění slohových postupů) a ze zjištěných skutečností pak vyvodit teoretické závěry obecnějšího charakteru.
Osnova
  • Tento seminář vychází z funkčního pojetí stylistiky, jehož základy byly položeny členy Pražského lingvistického kroužku a později dále rozvíjeny. Cílem semináře bude zvládnutí terminologické soustavy oboru, a to v přímé návaznosti na práci s texty. Počítá se s praktickou aplikací teoretických pouček na konkrétní ukázky textů, což by mělo studenty vést k osvojení schopnosti co nejpodrobněji rozebrat text z hlediska stylistiky (mj. stylová charakteristika výrazových prostředků na všech jazykových rovinách, prvky se stálou a s kontextovou stylovou hodnotou, vliv slohotvorných činitelů, projevy funkčních dichotomií, uplatnění slohových postupů) a ze zjištěných skutečností pak vyvodit teoretické závěry obecnějšího charakteru.
Literatura
  • MINÁŘOVÁ, Eva, Marie KRČMOVÁ, Jan CHLOUPEK a Marie ČECHOVÁ. Současná česká stylistika. 1. vyd. Praha: ISV nakladatelství, 2003, 342 s. none. ISBN 80-86642-00-3. info
  • Materiály týkající se především srovnávací stylistiky se zaměřením na věcné texty jsou k dispozici na stránce Stylistický web (http://www.phil.muni.cz/stylistika/).
  • BEČKA, Josef Václav. Česká stylistika. 1. vyd. Praha: Academia, 1992, 467 s. ISBN 8020000208. info
  • Jelínek, Milan. Stylistika. In Karlík, P., Nekula, M. a Rusínová, Z., ed. 1995. Příruční mluvnice češtiny. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, s. 701-782.
  • Encyklopedický slovník češtiny. Edited by Petr Karlík - Marek Nekula - Jana Pleskalová. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2002, 604 s. ISBN 80-7106-484-X. info
  • Publikace Současná česká stylistika obsahuje odkazy na další odbornou literaturu týkající se stylistiky; hesla věnovaná stylistice lze najít také v Encyklopedickém slovníku češtiny.
Metody hodnocení
Teoretické poznatky získané samostudiem a přednáškami jsou uplatňovány při práci s texty v semináři. Pravidelná účast ve výuce (min. 75% za semestr) a samostatné zajištění zadaných studijních materiálů jsou samozřejmostí; u studentů, kteří si předmět zapsali opakovaně, není účast ve výuce nutná. Materiály pro práci v semináři mohou studenti během semestru najít v e-learningovém systému Moodle (viz URL). Zkouška proběhne písemnou formou - studenti si samostatně zvolí libovolný text v rozsahu cca 2000-3000 znaků, pořídí jeho kopii a označí ji podle normy ČSN ISO 690 - Bibliografické citace : obsah, forma a struktura (resp. ČSN ISO 690-2 pro elektronické zdroje); obě normy jsou k dispozici v knihovně FF a v ISu. Před zkouškou si studenti samostatně připraví rozbor zvoleného textu (nikoliv nutně formou souvislé práce - nepůjde o materiál určený k odevzdávání), a to tak, aby podchytili co nejvíce jevů relevantních z hlediska stylistiky; poznámky a přípravy si mohou přinést ke zkoušce, společně s označenou kopií rozebíraného textu. U zkoušky bude písemně zadáno 10 otázek, na jejichž zodpovězení budou mít studenti 90 minut. Vypracovanou písemnou práci studenti odevzdají společně s označenou a podepsanou kopií jimi zvoleného textu, aby bylo možné posoudit správnost odpovědí. V případě opakování zkoušky si mohou studenti ponechat text, který si původně zvolili, protože zadané otázky budou v opravném termínu odlišné. Základním pramenem k samostatné přípravě je Současná česká stylistika (viz seznam literatury); ostatní položky uvedené v seznamu literatury lze použít jako doplňující zdroje. Klasifikace se bude řídit touto stupnicí: 10 správných odpovědí - A, 9 - B, 8 - C, 7 - D, 6 - E, 5-0 - F. Oznámkované práce si bude možno prohlédnout v konzultačních hodinách. Aby studenti byli na tento typ zkoušení lépe připraveni, proběhne cca v polovině semestru cvičná ukázka: studentům bude zadán jeden společný text, na jehož přípravu podle svého uvážení budou mít jeden týden. V následujícím semináři pak dostanou ústně zadáno 10 otázek, na něž se kolektivně pokusíme odpovědět. Studenti tak mohou získat orientační představu o tom, jak by bylo vhodné se na zkoušku připravovat.
Informace učitele
http://www.phil.muni.cz/elf
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2002, podzim 2004, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2019.