DU1356 Oborový proseminář: Teorie a praxe vystavování umění, muzeum umění

Filozofická fakulta
jaro 2006
Rozsah
1/1. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
prof. PhDr. Ladislav Kesner, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Ladislav Kesner, Ph.D.
Seminář dějin umění – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: prof. PhDr. Ladislav Kesner, Ph.D.
Rozvrh
Po 18:20–19:55 B11
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 6 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Proseminář se soustřeďuje na historické, teoretické i praktické aspekty prezentování vizálního umění v muzejních a galerijních expozicích a výstavách, mj. s ohledem na budoucí působení studentů v této oblasti. Jeho cílem je rovněž posílit schopnosti kritické reflexe a analýzy výstavního a muzejního média.
Osnova
  • 1. Vystavování objektů v rituálním a funerárním kontextu v starověkých společnostech (Egypt, Přední Východ, Čína, předkolumbovská Amerika, Antika; Počátky sběratelství v staré Číně a renesanční Evropě, aristokratické sbírky, kabinety kuriozit. 2. Vznik muzeí umění a výstav a jejich vývoj ve 20.století;transformace muzea po roce 1970; kritika tradičního konceptu muzea v teorii od 80.let 20.století, nové formy vystavování umění; muzeum jako součást kulturního průmyslu, sociální role soudobého muzea, dilemata soudobého muzea. 3. Strategie a formáty prezentace umění v expozici, interpretace formou vystavení, kontextualizace výtvarného díla; historie a geografie umění v muzeu. 4. Recepce uměleckého díla v muzeu; vnímání v muzeu; muzejní prožitek a estetický prožitek a způsoby jeho utváření. 5. Prostor muzea: architektura muzeí umění a výstavních prostor; kreativní práce s výstavním prostorem. 6. Reflexe nad muzei a vystavováním, umělecká kritika ve vztahu k muzeu a vystavování výtvarných děl. 7. Virtuální muzea, prezentace umění ve virtuálním prostoru 8. Kurátor a kurátorství - základní otázky kurátorské práce (etika, odpovědnost, vztah kurátor-umělec, kurátor jako interpret). 9. Tvorba koncepce, plánování, design, instalace a management výstavního projektu 10. Exkurze
Metody hodnocení
Referát na semináři, písemná verze referátu (v rozsahu min. 5 stran) po skončení semestru. Tématem referátu je buď představení, analýza a kritika konkrétního muzea, nebo výstavního projektu (současného nebo minulého, domácího či zahraničního), případně kritické a mediální reflexe muzea nebo výstavy. nebo prezentace vlastního výstavního projektu (reálného nebo fiktivního) (Představení tématu nebo díla, proč by mělo být vystaveno? Čím je zajímavé nebo aktuální? Jaké jsou vaše kurátorské cíle a strategie, kde a jakým způsobem téma budete prezentovat, jaké formáty a způsoby prezentace využijete?, s kým budete na realizaci spolupracovat?, management, harmonogram a rozpočet projektu).
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2011, podzim 2012.