ETBB136 Orální historie v praxi

Filozofická fakulta
jaro 2022
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
PhDr. Mgr. Oto Polouček, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Daniel Drápala, Ph.D.
Ústav evropské etnologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Martina Maradová
Dodavatelské pracoviště: Ústav evropské etnologie – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 8 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/8, pouze zareg.: 0/8, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/8
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Praktický kurz prohlubuje kompetence studentů etnologie v oblasti terénního výzkumu zaměřeného na minulost. Orální historie tvoří etablovanou výzkumnou metodu, která se zaměřuje na dokumentaci životopisných vyprávěni a současnou reflexi minulosti formovanou mj. individuální a kolektivní pamětí, identitou či současnými postoji vypravěče. Součástí praktického kurzu bude úvodní seminář, pravidelná setkání a konzultace během semestru, studium metodologické literatury, realizace terénního výzkumu, který je možno realizovat i ve vlastním rodinném prostředí. Podmínkou ukončení je odevzdání závěrečné zprávy.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kurzu student bude ovládat základní postupy metody orální historie, bude schopen popsat jejich výhody i nevýhody a své teoretické znalosti aplikovat v praxi na vlastním výzkumu.
Osnova
  • 1. úvodní metodologický seminář; 2. definování výzkumného úkolu (dva tematické okruhy: a) životopisné vyprávění; b) rodinná paměť a identita: vyprávění o původu vlastní rodiny); 3. realizace výzkumu a průběžné konzultování; 4. vyhotovení závěrečné zprávy a její připomínkování.
Literatura
    povinná literatura
  • VANĚK, Miroslav a Pavel MÜCKE. Třetí strana trojúhelníku : teorie a praxe orální historie. 2., přepracované a doplně. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum. 326 stran. ISBN 9788087398623. 2015. info
  • NOSKOVÁ, Jana. Biografická metoda a metoda orální historie : na příkladu výzkumu každodenního života v socialismu. Vydání první. Brno: Etnologický ústav AV ČR, v.v.i., Praha - pracoviště Brno. 109 stran. ISBN 9788087112847. 2014. info
  • VANĚK, Miroslav, Pavel MÜCKE a Hana PELIKÁNOVÁ. Naslouchat hlasům paměti : teoretické a praktické aspekty orální historie. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. 224 stran. ISBN 9788072850891. 2007. info
Výukové metody
Teoretická příprava, výzkum, čtení.
Metody hodnocení
Výzkumná zpráva - povinná struktura:
1) protokol o rozhovoru,
2) biogram narátora (téma 1) / představení rodiny (téma 2),
3) přepis rozhovoru.
Informace učitele
Další doporučená literatura:
THOMPSON, Paul a Joanna BORNAT. The voice of the past: oral history. Fourth edition. New York: Oxford University Press,[2017].
RITCHIE, Donald A. Doing oral history. Third edition. Oxford: Oxford University Press, [2015].
PORTELLI, Alessandro. Smrt Luigiho Trastulliho a jiné příběhy: forma a význam v orální historii. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2020.
VANĚK, Miroslav, ed. Obyčejní lidé--?!: pohled do života tzv. mlčící většiny : životopisná vyprávění příslušníků dělnických profesí a inteligence. Praha: Academia, 2009.
KREISSLOVÁ, Sandra, Jana NOSKOVÁ a Michal PAVLÁSEK. "Takové normální rodinné historky": obrazy migrace a migrující obrazy v rodinné paměti. Praha: Argo, 2019.
ŠVAŘÍČKOVÁ-SLABÁKOVÁ, Radmila a Irena SOBOTKOVÁ. Rodina a její paměť v nás ve světle třígeneračních vyprávění. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2018.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2024, jaro 2025.