JAP108 Samost. četba jap.beletrie v překladech

Filozofická fakulta
podzim 2014
Rozsah
0/0. 3 kr. Doporučované ukončení: k. Jiná možná ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Zuzana Kubovčáková, M.A., Ph.D. (cvičící)
Mgr. Jiří Matela, M.A., Ph.D. (cvičící)
Mgr. Barbora Mejzlíková (cvičící)
Mgr. Marek Mikeš, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Zuzana Rozwałka, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Ivan Rumánek, PhD. et PhD (cvičící)
Garance
prof. RNDr. Václav Blažek, CSc.
Seminář japonských studií – Centrum asijských studií – Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Seminář japonských studií – Centrum asijských studií – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Zápis mimo japanistiku je podmíněn souhlasem vyučujícího.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz, určený výhradně oborovým studentům japonských studií, je zaměřen na samostatnou četbu významných děl japonské beletrie v překladech. Hlavním cílem je seznámení studentů s důležitými díly japonské literatury, s jejími hlavními autory a zejména s tématy, kterým se japonská literatura věnuje. Cílem je rovněž získat základní přehled o hlubších kulturních a společenských souvislostech témat, kterými se díla japonské beletrie zabývají. V závěrečné seminární práci student prokáže schopnost samostatné analýzy zvolených literárních děl. Je doporučena četba děl dostupných v Ústřední knihovně Filosofické fakulty MU. Vlastní iniciativa při výběru děl je vítána.
Student je po absolvování kurzu schopen:
určit základní témata vybraných děl japonské beletrie;
vysvětlit souvislost těchto témat s kulturními a společenskými okolnostmi vzniku vybraných literárních děl;
demonstrovat znalost vybraných literárních děl a jejich hlavních témat v podobě analytického textu;
srovnat vybraná témata literárních děl v analytickém textu;
argumentovat svá stanoviska k vybraným literárním dílům v odborné rozpravě.
Osnova
  • Předmět je založen na samostudiu vybraných literárních děl a samostatné práci na závěrečném eseji. Jsou doporučeny pravidelné individuální konzultace s vyučujícími.
Literatura
  • Abe Kóbó- Písečná žena.
  • Murasaki Šikibu- Příběh prince Gendžiho I-IV. Preklad Karel Fiala.
  • Tanizaki Džúničiró- Sestry Makiokovy.
  • Ibuse Masudži- Černý déšť.
  • Kawabata Jasunari- Sněhová země, Hlas hory.
  • Manjóšú
Výukové metody
Samostatné studium vybraných literárních děl, sekundární odborné literatury a samostatná práce na závěrečném analytickém eseji. Individuální konzultace.
Metody hodnocení
Studenti budou hodnoceni na základě písemné práce – analytického eseje, který bude předmětem závěrečné rozpravy. Rozsah seminární práce - 3000 slov. K úspěšnému absolvování kurzu je bezpodmínečně třeba dodržet termíny, k nimž je třeba nahlásit vyučujícímu kurzu téma práce a odevzdat esej.
Informace učitele
Seminář neprobíhá formou pravidelné výuky, ale je založen na samostatné práci, četbě zadaných literárních děl japonských autorů a zpracování seminární práce. Není nutné, abyste se v práci věnovali pouze dílům uvedeným v anotaci kurzu v ISu, jejich znalost je však pro studenty japanistiky nezbytná. V každém případě však máte možnost zvolit si k četbě a analýze i jiná díla. Seminární práci, kterou odevzdáte do "Odevzdávárny" kurzu NEJPOZDĚJI 30. 11., věnujete analýze vybraného literárního díla (či děl). Téma práce oznámíte NEJPOZDĚJI 20. 10. (oznámení tématu provedete e-mailem na adresu vyučujícího kurzu podle aktuálních organizačních pokynů pro daný semestr). Výběr tématu musí být nejprve schválen vyučujícím kurzu! Kolokvium mohou skládat jen studenti, kteří práci odevzdají včas. Nedodržení termínů nahlášení tématu a odevzdání práce znamená hodnocení "NEPROSPĚL"! Předmětem ústního kolokvia bude rozprava o textu seminární práce. K textu práce dále předložíte SEZNAM NEJMÉNĚ PĚTI DĚL (včetně těch, kterým věnujete seminární práci), které jste v souvislosti s kurzem přečetli. Rozsah práce je 3000 slov, v případě, že se rozhodnete psát v angličtině, je rozsah 2500 slov. Nyní k obsahu seminárních prací - nezajímá nás ani podrobný životopis autorů, ani převyprávění obsahu, naopak je žádoucí, abyste na vybraná literární díla pohlédli kriticky, dokázali je analyticky rozebrat či zařadit do širšího dějinného, společenského, aj. kontextu. Můžete také zvolit komparaci dvou či více literárních děl či pojetí určitého tématu u různých autorů - to je však jen návrh, jak můžete k seminární práci přistoupit - vítáme vlastní iniciativu. Budete-li citovat nějaké pasáže z vybraných děl nebo z další literatury, opatřete citaci odkazem v poznámce pod čarou - seminární práce není slohovým cvičením, má být v první řadě vědeckým textem a musí tedy splňovat náležitosti odborných textů. Práce, které odevzdáte jinak než do "Odevzdávárny" kurzu nebo je odevzdáte po uvedeném termínu, nebudou přijaty.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, podzim 2010, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018.