PGAGE02 Celoživotní podpora pracovní schopnosti jednotlivců

Filozofická fakulta
podzim 2023
Rozsah
0/0/0. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Michaela Kostelníková (přednášející)
Mgr. Bc. Ilona Štorová (přednášející)
Garance
Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D.
Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. et Mgr. Klára Harvánková, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Ústav pedagogických věd – Filozofická fakulta
Rozvrh
Pá 10. 11. 8:00–17:40 C41
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 15 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 14/15, pouze zareg.: 0/15
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz se zaměřuje na téma adaptace a přípravy na stáří jako důležité součástí age managementu. Kurz seznámí účastníky s jednotlivými dimenzemi stárnutí. V rámci kurzu se účastníci dozví, v jakých oblastech se připravovat na odchod do důchodu a jak by měla vypadat ideální strategie odchodu do důchodu, jež je celoživotní proces. Tématem kurzu bude rovněž role firem v znovuzařazování a udržení starších pracovníků a v přípravě starších zaměstnanců na odchod do důchodu.
Výstupy z učení
Po absolvování kurzu bude účastník znát koncept aktivního stárnutí včetně možností přípravy na stárnutí. Dále se bude orientovat v problematice konceptu aktivního a úspěšného stárnutí. Účastníci rovněž získají dovednosti pro plánování jednotlivých aktivit v rámci personálního řízení vedoucí k podpoře aktivního stárnutí a odchodu do důchodu.
Osnova
  • 1. Adaptace a příprava na stáří 2. Koncept aktivního a úspěšného stárnutí 3. Konec pracovní kariéry; adaptace na postproduktivní fázi života 4. Ageismus a předsudky zaměstnavatelů vůči zaměstnancům různého věku 5. Věkově diverzifikovaný tým
Literatura
  • Ilmarinen, J. (2009). Work Ability – a comprehensive concept for occupational health research and prevention. Scandinavian Journal of Work, Environment and Health, 35(1), s. 1-5.
  • Ilmarinen, J. (2008). Jako si predĺžit aktívny život. Starutie a kvalita pracovného života v Európskej únii. Bratislava: Príroda.
  • Cimbálníková, L. a kol. (2011). Age Management. Komparativní analýza podmínek a přístupů využívaných v České republice a ve Finsku. Praha: AIVD ČR.
  • Novotný P. a kol. (2014). Jak rozumět stárnutí a jak na něj reagovat. Možnosti uplatnění Age managementu v České republice. Praha: AIVD.
  • Magnusson, M. (2023): Švedské umění dobrého stárnutí. Praha: Alferia.
Výukové metody
přednáška, seminář, individuální a skupinová práce
Metody hodnocení
Diskuse, osvědčení o absolvování
Informace učitele
Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.
Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2024.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2023/PGAGE02