PLIN010 Slovníky češtiny - minulost, současnost, perspektivy

Filozofická fakulta
jaro 2011
Rozsah
0/2. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Zdeňka Hladká, Dr. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Jana Pleskalová, CSc.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jaroslava Vybíralová
Rozvrh
St 10:50–12:25 C32
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/25, pouze zareg.: 0/25, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/25
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem výuky je poskytnout posluchačům přehled o tradicích, současnosti a výhledech lexikografických snah v českém prostředí, seznámit je s typologickou škálou slovníků a její reprezentací pro češtinu. Vybavit je znalostmi a dovednostmi potřebnými pro efektivní využívání slovníků, přiblížit jim základní problémy lexikografické práce. Seminář počítá s kontakty studentů se specializovanými lexikografickými pracovišti (v rámci exkurzí i zpracovávaných seminárních úkolů).
Osnova
  • Osnova: 1) Lexikografie – teoretická i aplikovaná disciplína 2) Jazykový slovník, typologie slovníků 3) Makrostruktura a mikrostruktura slovníku 4) Nástin historického vývoje českého slovníkářství (14. – 19. století) se zaměřením na konstituování výkladové lexikografie 5) Výkladové a specializované slovníky češtiny ve 20. století 6) Problémy a perspektivy české lexikografie v 21. století 7) Práce se slovníky, jejich efektivní využívání, klady a zápory současných slovníků češtiny 8) Základy tvorby slovníku (praktická část: cílená excerpce, tvorba hesláře, tvorba heslové stati ad.) 9) Korpusy a slovníky 10) Exkurze na lexikografické pracoviště
Literatura
  • HLADKÁ, Z.-MARTINCOVÁ, O.: Tradice a současnost české lexikografie. In Чернышева, M. (ed.), Teoрия и истoрия слaвянсkoй лekсиkoгрaфии. Нaучныe мaтeриaлы к XIV съeзду слaвистoв. Мockвa, c. 261-286. 2008.
  • Manuál lexikografie. Edited by František Čermák - Renata Blatná. 1. vyd. Jinočany: H & H, 1995, 283 s. ISBN 80-85787-23-7. info
  • ČERMÁK, František a Josef FILIPEC. Česká lexikologie. Vyd. 1. Praha: Academia, 1985, 281 s. info
Výukové metody
Výuka má charakter semináře, výklad přednášejícího je kombinován se samostatnou (společnou i individuální) prací posluchačů. Počítá se s menším kolektivem. V rámci seminárních úkolů studenti mj. excerpují a analyzují příznakovou slovní zásobu z korpusů češtiny, zjišťují její dosavadní lexikografické zpracování a vybrané lexémy zpracovávají do lexikální databáze. Úkoly tohoto typu učí studenty vidět slovníky nejen z pohledu uživatele, ale i lexikografa, cvičí je v hledání argumentace pro lingvistická tvrzení, v schopnostech analyzovat lexikální materiál z hlediska pojmenovacích postupů, produktivity tvoření, oblasti užití, frekvence apod.
Metody hodnocení
Návštěva seminářů je povinná. Předpokladem úspěšného absolvování kurzu a získání zápočtu je zpracování seminárního úkolu. Viz Výukové metody.
Informace učitele
S další literaturou jsou studenti průběžně seznamováni v seminářích.
Další komentáře
Studijní materiály

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2011/PLIN010