PLIN025 Aktuální trendy v NLP/AI

Filozofická fakulta
podzim 2024
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. Marek Grác, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Zdeňka Hladká, Dr. (přednášející)
Mgr. Dana Hlaváčková, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Richard Holaj, Ph.D. (přednášející)
RNDr. Vojtěch Kovář, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Hana Žižková, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Zdeňka Hladká, Dr.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Bc. Silvie Hulewicz, DiS.
Dodavatelské pracoviště: Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz kombinuje exkurze na specializovaná jazykovědná pracoviště s cyklem přednášek domácích a zahraničních odborníků zabývajících se (nejen) korpusovou lingvistikou a počítačovým zpracováním jazyka.
Cílem je obohatit standardní výuku počítačové lingvistiky a jazykovědné bohemistiky o konkrétní vhled do sféry primárního i aplikovaného lingvistického výzkumu a seznámit studenty s možnostmi jejich uplatnění v praxi.
Předmět je určen zejména studentům počítačové lingvistiky, otevřen je však všem bohemistům i studentům ostatních filologických oborů.
Výstupy z učení
Absolvováním kurzu student získá vhled do řady témat počítačové lingvisty i jazykovědné bohemistiky aktuálně řešených v rámci aplikačního výzkumu i praxe v IT firmách regionu, v médiích, redakcích apod.
Je schopen zpracovat relevantní zprávu o odborné přednášce nebo exkurzi.
Na základě znalosti konkrétní náplně práce v aplikační sféře bude schopen zvolit vhodný typ oborové pracovní stáže, brigády a následně i absolventského uplatnění.
Osnova
  • Exkurze jsou pořádány především do Ústavu Českého národního korpusu FF UK a na další pracoviště UK zaměřená na počítačovou lingvistiku, na jednotlivá pracoviště Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., a do firem a institucí, v nichž mohou absolventi oborů orientovaných na počítačovou lingvistiku a bohemistiku najít uplatnění.
  • Přednáškový cyklus se primárně zaměřuje na témata z oblasti teorie a praxe korpusového a počítačového zpracování jazyka, na problematiku počítačového překladu, na analýzu a syntézu mluveného jazyka apod. Část přednášek se věnuje tématům „nepočítačové“ bohemistické lingvistiky.
  • Náplň kurzu je v každém semestru obměňována a aktuálně dotvářena, mj. podle návrhů studentů. Nabídka exkurzí se zčásti opakuje, a to v pevné vazbě na jarní nebo podzimní semestr (proto odlišení I, II; absolvování kurzu I není podmínkou pro registraci kurzu II).
  • Konkrétní nabídka pro aktuální semestr bude upřesněna před začátkem semestru a bude zveřejněna v interaktivní osnově předmětu. Na podzim 2023 chystáme exkurzi do Centra pro integraci cizinců, přednášku o lokalizaci překladů nebo o vícejazyčných korekturách obalů.
Literatura
  • Literatura bude studentům zadávána aktuálně v relaci k tématům přednáškového cyklu a zaměření navštívených lingvistických pracovišť.
Výukové metody
Důraz je kladen na aktivní zájem studentů o problematiku prezentovanou v rámci nabízených aktivit. Studenti jsou vedeni k odborné přípravě na jednotlivé přednášky i exkurze, k účasti v diskuzích a k týmovému zpracování získaných poznatků.
Metody hodnocení
K úspěšnému absolvování předmětu je nutná aktivní účast na 4 akcích (z toho alespoň na jedné přednášce a jedné exkurzi) a vypracování zadaných úkolů týkajících se těchto aktivit.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2017, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.