REMgrA04 Vybrané kapitoly z byzantské literatury

Filozofická fakulta
jaro 2011
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Doporučované ukončení: zk. Jiná možná ukončení: k.
Vyučující
doc. Mgr. et Mgr. Markéta Kulhánková, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. PhDr. Antonín Bartoněk, DrSc.
Ústav klasických studií – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jitka Erlebachová
Rozvrh
každou sudou středu 14:10–15:45 zruseno D21
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je obeznámit studenty důkladně s dílčím tématem z historie byzantské literatury a naučit je samostatné práci s prameny a sekundrání literaturou. V jarním semestru 2011 jde o hagiografická "užitečná vyprávění pro duši". Studenti budou seznámeni s charakteristickými rysy a vývojem žánru v širším kontextu byzantské literatury, budou číst a interpretovat reprezentativní ukázky a osvojí si práci se základními pomůckami a sekundární literaturou pro zkoumání tohoto žánru. Druhou částí předmětu je samostatné vypracování seminární práce na téma z byzantské literatury dle vlastního výberu, při němž frekventanti prokážou schopnost pracovat s primární i sekundární literaturou týkající se disciplíny.
Osnova
  • 1. Historia monachorum in Aegypto. 2. Historia Lausiaca. 3. Apofthegmata svatých otců. 4. Ioannes Moschos, Leimonarion, 5. Anastasios ze Sinaje. 6. Paulos z Monemvasie. (Texty pro jednotlivé hodiny jsou k dispozici v učebních materiálech.) Návrhy témat pro seminární práce: Kallimachos a Chrysorhoe, Báseň Michaela Glyka z vězení, Kassia, Cyrilometodějská mise na Velkou Moravu, Symeon Nový Teolog, Nonnos z Panopole, Michael Psellos, Jazyk byzantské literatury, Změny přístupu k byzantské literatuře od Krumbachera po současnost, Vývoj překládání z byzantské literatury do češtiny. Návrhy jsou nezávazné, vlastní témata (zvolená po konzultaci s vyučující) jsou vítána. Termín odevzdání písemných prací: 20. 5. 2011.
Literatura
  • AVENARIUS, Alexander, Růžena DOSTÁLOVÁ, Vladimír FIALA, Věra HROCHOVÁ, Milan LOOS, Oldřich TŮMA a Vladimír VAVŘÍNEK. Dějiny Byzance. Edited by Bohumila Zástěrová. Vydání 1. Praha: Academia, 1992, 529 stran. ISBN 8020004548. info
  • DOSTÁLOVÁ, Růžena. Byzantská vzdělanost. Vyd. 1. Praha: Vyšehrad, 1990, 415 s. ISBN 8070210346. info
  • The Oxford dictionary of Byzantium. Edited by Aleksandr Petrovič Každan. New York: Oxford University Press, 1991, S. [i-iv]. ISBN 0195046528. info
Výukové metody
Četba, překlad a interpretace textů. Samostatné zpracování seminární práce.
Metody hodnocení
Aktivní účast na hodinách a domácí příprava, písemný překlad ukázky z čítanky (cca 1 ns), odevzdání seminární práce (cca 10 ns). Případné ústní přezkoušení.
Další komentáře
Studijní materiály
Poznámka k ukončení předmětu: Studenti oboru novořečtina, pro které je předmět povinný, si jako ukončení zapisují zkoušku. Ostatní studenti, pro které je předmět volitelný, si zapisují jako ukončení kolokvium.
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, jaro 2007, jaro 2009, jaro 2013, jaro 2015, podzim 2016.