RLBcB522 Náboženství a kultura v perspektivě makrohistorických vlivů

Filozofická fakulta
podzim 2023

Předmět se v období podzim 2023 nevypisuje.

Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Mgr. Aleš Chalupa, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Aleš Chalupa, Ph.D.
Ústav religionistiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Kristýna Čižmářová
Dodavatelské pracoviště: Ústav religionistiky – Filozofická fakulta
Předpoklady
( RLBcA001 Úvod do religionistiky || RLBcKA001 Úvod do religionistiky ) && ( RLBcA013 Úvod do metodologie výzkumu || RLBcKA013 Úvod do metodologie výzkumu )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 50 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/50, pouze zareg.: 0/50, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/50
Jiné omezení: Zápis mimo religionistiku je podmíněn souhlasem vyučujícího.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je seznámit studenty religionistiky (a rovněž případné zájemce z řad studentů historie, mediteránních studií, dějin starověku nebo dalších oborů) s vybranými makrohistorickými faktory, které měly zásadní dopad na dějiny a vývoj lidských kultur a společností. Makrohistorickými faktory jsou zde primárně rozuměny 1) technologické vynálezy, které buďto přispěly k proměně lidské fyziologie nebo vedly k dramatické proměně způsobu života a podoby kultury a náboženství; 2) ekologické a environmentální faktory, které formovaly kulturní strategie jednotlivých společností se zásadními dopady na jejich budoucí vývoj a dějiny.
Výstupy z učení
Po úspěšném ukončení tohoto kurzu student:
- bude důkladně obeznámen s klíčovými makrohistorickými faktory
- bude schopen vysvětlit průběh některých významných historických událostí a procesů ve světle působení těchto makrohistorických faktorů
- dokáže aplikovat některou z představovaných teorií k vysvětlení konkrétních historických procesů
Osnova
  • 0. Úvodní informační hodina; 1. Uvedení do problematiky makrohistorie a „hlubokých dějin“; 2. Hominizace a příčiny evolučního úspěchu Homo Sapiens; 3. Neolitická revoluce a její důsledky pro dějiny lidstva I; 4. Neolitická revoluce a její důsledky pro dějiny lidstva II; 5. Ekologické a geografické faktory a jejich vliv na dějiny civilizací; 6. Kliodynamika: Projekt matematizace historie I; 7. Kliodynamika: Projekt matematizace historie II; 8. Axiální věk: Příčiny a důsledky; 9. Vliv technologie slova na průběh lidských dějin; 10. Parazité a kulturní diverzita; 11. Formalizované modelování a agentové simulace v historiografii; 12. Závěrečné shrnutí.
Literatura
    povinná literatura
  • DIAMOND, Jared M. Osudy lidských společností : střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii. Translated by Zdeněk Urban. 1. vyd. Praha: Columbus. 525 s. ISBN 8072490478. 2000. info
  • HARARI, Yuval N. Sapiens : úchvatný i úděsný příběh lidstva. Translated by Anna Pilátová. V nakladatelství Leda vydá. Voznice: Leda. 518 stran. ISBN 9788087440896. 2014. info
Výukové metody
Výuka v tomto kurzu má formu přednášek a diskuze nad texty povinné studijní literatury.
Metody hodnocení
K závěrečnému kolokviu vypracovává student jako podklad návrh výzkumu na zvolené téma, které se bude týkat jednoho ze dvou níže uvedených problémů:
1.Jak by se dal vysvětlit dějinný vývoj určité kultury nebo náboženství nebo určitá dějinná událost na základě působení některého z makrohistorických faktorů?
2.Jak by se dala empiricky ověřit predikce plynoucí z některých teorií představených v rámci kurzu?

Vypracování a odevzdání návrhu výzkumu je vstupní podmínkou účasti na ústním kolokviu. Vlastní ústní kolokvium sestává z:
• Prezentace návrhu výzkumu v délce maximálně 10 minut (povinná je podkladová prezentace v některém z prezentačních programů) a jeho obhajoby v následné diskuzi (70% hodnocení).
• Ověření věcných znalostí v rozsahu látky představené během přednášek a obsažené v povinné literatuře (30% hodnocení).
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá každý týden.

  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2023/RLBcB522