US_79 Kapitoly z duchovních dějin českých zemí v raném novověku

Filozofická fakulta
jaro 2025

Předmět se v období jaro 2025 nevypisuje.

Rozsah
2/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Dagmar Koudelková
Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Ing. Alena Albíniová
Dodavatelské pracoviště: Ústav hudební vědy – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 11 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Duchovědné bádání bylo v domácím univerzitním prostředí na dlouhou dobu utlumeno. V současné době existuje již dost zájemců i relativně velký počet odborníků v dané problematice, stále však zůstává mnoho bílých míst na mapě poznání duchovních dějin českých zemí. Náprava tohoto není možná bez mezioborové spolupráce. Seminář by měl sloužit nejen pro první seznámení s problematikou, ale i jako podnět k dalšímu bádání, a proto jeho důležitou součástí bude i problematika metodologická – reflexe nových, zahraničních a převážně historiografických konceptů. Projekt by měl také integrovat studenty různých oborů s podobnými odbornými zájmy.
Osnova
  • 1) Fenomén barokní zbožnosti -existuje něco jako barokní zbožnost? lze zbožnost „měřit“? úvahy o pramenech k jejímu výzkumu zbožnosti, formy zbožného jednání, vnitřní a vnější zbožnost. -pojetí rekatolizace v domácí historiografii - vývoj pojmu, rekatolizace versus konfesionalizace; koncepty konfesionalizace a sociální disciplinace a jejich využití pro duchovní dějiny 17. - 18. století -koncept lidové / laické zbožnosti a jeho oprávněnost; srovnání „lidové“ a „vysoké“ kultury obecně -další historiografické i kulturně-antropologické koncepty; škola Annales (mentality, struktury) a její kritika (mikrohistorie atd.); dechristianizace/laicizace (Vovelle, Delumeau aj.) -vývoj zbožnosti v českých zemích: pozdně středověký vrchol zbožnosti, reformace a „nadkonfesijní“ věk, rekatolizace a barokní zbožnost, laicizace a de-konfesionalizace v 18. století -mariánský kult jako úhelný kámen barokní zbožnosti: pietas austriaca a /vs. „pietas bohemica“, barokní koncept „svaté / mariánské země“, podoby mariánské tematiky v barokním umění -rekatolizační cenzura jako literární instituce, pojetí „kacířské“ a „spásné“ knihy v potridentské době -pojmy „čtenář“, „četba“ a „kniha“ v českém církevním diskurzu 17. a 18. století -úloha kázaného, psaného, tištěného i zpívaného slova v rekatolizačním procesu 2) Poutnictví -poutnictví a jeho proměny od středověku do konce 18. století; poutnictví na Moravě v raném novověku -sociální a hospodářský aspekt poutí, nadregionální a lokální rozměr poutního provozu -poutní komplex jako umělecké dílo na příkladu poutního místa Křtiny (možná exkurze) -poutní písně jako průnik hudební a literární kultury -fenomén poutních písňových letáků aj. specifických útvarů poutnické literární produkce (příručky, zpěvníky, homiletika aj.) -dějiny poutních míst jako synkreze hagiografie a historiografie -poutní chrám jako prostor náboženské slavnosti a mecenátu (na příkladu Zelené hory) -hudební provoz poutních center -prvky longue durée v poutním provozu 19. a 20. století z pohledu etnografie 3) Náboženská bratrstva -formy korporativního života od středověku do konce 18. století; bratrstva jako zádušní spolky -náboženská bratrstva v českých zemích od pozdního středověku do josefínských reforem -role bratrstev v kultuře raněnovověké Moravy, hudební aktivity, kulturní mecenát -bratrstva jako specifický typ raně novověké „literární veřejnosti“ -kvantitativní bohatost i estetická rozrůzněnost slovesné produkce spjaté s náboženskými sodalitami 4) Smrt v raném novověku -historiografie dějin smrti (antropologie) -spása duše a očistec: testamenty a dobový diskurs -téma „posledních čtyři věci člověka“ v dobové literatuře, eschatologie jako téma frekventované i téma prestižní v raně novověké poezii, próze i divadelní produkci -literatura ars moriendi („přípravy na dobrou smrt“) -zádušní liturgie: funkce, konstitutivní prvky (castra doloris, hudba, omezování veřejné zábavy v době státního smutku)
Literatura
  • HANUŠ, Jiří. Pozvání ke studiu církevních dějin. 1. vyd. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1999, 159 s. ISBN 80-85959-45-3. info
Metody hodnocení
K udělení hodnocení je vyžadována průběžná práce s materiály (ELF) a závěrečná seminární práce v rozsahu min. 4 normostran.
Informace učitele
http://www.phil.muni.cz/elf (FF-Ústav hudební vědy)
Další komentáře
Předmět je vyučován jednou za dva roky.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007, jaro 2008.