BVV01K Veřejné finance a fiskální právo

Právnická fakulta
podzim 2023
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
doc. Ing. Eva Tomášková, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Ivana Pařízková, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Petr Mrkývka, Ph.D. (přednášející)
Garance
JUDr. Ivana Pařízková, Ph.D.
Katedra finančního práva a národního hospodářství – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: Zuzana Suchá
Dodavatelské pracoviště: Katedra finančního práva a národního hospodářství – Právnická fakulta
Rozvrh
Po 25. 9. až Pá 22. 12. Čt 16:00–17:40 025
Předpoklady
! OBOR ( PR ) && ! OBOR ( PR01 ) && ! PROGRAM ( N - VS )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 100 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 38/100, pouze zareg.: 0/100, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/100
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět Veřejné finance a fiskální právo se zabývá právními a ekonomickými aspekty veřejných financí a veřejného sektoru. Pozornost bude zaměřena na rozpočtovou soustavou, především pak na státní rozpočet a jeho nejdůležitější zdroje příjmů a výdajů (daňová soustava, sociální zabezpečení). Na konkrétních příkladech budou rovněž vysvětleny příčiny selhání trhu a příčiny selhání státu. Studenti budou seznámeni rovněž s podstatou a významem statků, veřejných statků, s akcentem na čistě veřejné statky. Součástí tématu bude i exkurz do problematiky fiskální politiky, zamyšlením se nad důsledky rozpočtového deficitu a veřejného dluhu. Student by měl být po absolvování předmětu schopný zejména porozumět hospodářské politice státu, porozumět principům sestavování veřejných rozpočtů, vymezit souvislosti mezi státním rozpočtem a rozpočty územních samosprávných celků. Dále by měl být schopen aplikovat znalosti z oblasti veřejných financí na soukromý sektor.
Výstupy z učení
Na konci kurzu bude student schopen definovat základní instituty veřejných financí a zejména fiskálního práva, bude schopen vysvětlit fungování a roli veřejných rozpočtů včetně ostatních veřejných peněžních fondů a orientovat se v jejich právní úpravě a vnitřní struktuře. Budě umět aplikovat ustanovení o kontrole hospodaření státu, obcí a krajů, popřípadě dobrovolných svazků obcí. Současně by měl student porozumět a interpretovat základy teorie fiskální části finančního práva.
Osnova
  • 1. Základní pojmy veřejné finance, fiskální právo jako součást finančního práva, příčiny selhání trhu a státních zásahů, příčiny selhání státu, veřejný sektor, veřejné statky. 2. Veřené rozpočty, právní úprava veřejných rozpočtů, rozpočtová soustava, 3. Státní rozpočet-veřejné příjmy a veřejné výdaje, rozpočtové zásady a rozpočtová skladba, rozpočtový proces státního rozpočtu, mimorozpočtové fondy, sociální zabezpečení, úloha a dávky sociálního zabezpečení. 4. Rozpočty ÚSC - obcí a krajů, vnitřní struktura, rozpočtový proces, organizace ÚSC. 5. Fiskální právo - jako subsystém finančního práva, daňová soustava, distribuční důsledky daní, daňové břemeno, substituční a důchodový efekt, daňový přesun a daňový dopad, fiskální politika, rozpočtový deficit, příčiny deficitu veřejného rozpočtu, veřejný dluh. 6. Rozpočtová kázeň, odvody za porušení rozpočtové kázně, rozpočtové určení daní a právní regulace procesu rozdělování a přerozdělování finančních prostředků. Financování vybraných veřejných statků.
Literatura
    doporučená literatura
  • TOMÁŠKOVÁ, Eva. Veřejné finance. Brno: Masarykova univerzita, 2006, 115 s. ISBN 80-210-4177-3. info
  • PAŘÍZKOVÁ, Ivana. Finanční právo : finance územní samosprávy : multimediální učební text. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2005, 116 s. (Edice multimediálních pomůcek PrF MU ; č. 10). ISBN 80-210-3601-X. info
  • Aktuální studijní materiály v IS MU
  • Interaktivní osnova k předmětu
Výukové metody
Metodami tohoto kursu jsou přednášky spojené s aktivní diskusí a případné testování pomocí odpovědníků.
Metody hodnocení
Písemný test, minimálně 60% k jeho úspěšnému absolvování. Bližší popis v interaktivní osnově.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/law/podzim2023/BVV01K