CORE111 Práce, právo a moderní společnost

Právnická fakulta
podzim 2024
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. Michal Blažek, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Vojtěch Kadlubiec, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Jana Komendová, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Michal Smejkal, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Michal Blažek, Ph.D.
Katedra finančního práva a národního hospodářství – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: Zuzana Suchá
Dodavatelské pracoviště: Katedra finančního práva a národního hospodářství – Právnická fakulta
Předpoklady
! FAKULTA ( PrF )
Tento kurs lze studovat bez splnění zvláštních náležitostí.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Předmět si smí zapsat nejvýše 100 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/100, pouze zareg.: 0/100, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/100
Cíle předmětu
Předmět Práce, právo a moderní společnost je zaměřen na představení aktuálních témat, které prostupují pracovněprávní úpravou. Zejména jde o témata řešená na úrovni Evropské unie, jež se následně dostala a stále dostává do národní právní úpravy. Evropská unie při své činnosti zaměřuje svoji pozornost na témata, po nichž volá moderní unijní společnost. Předmět tak není primárně koncipován jako základní kurz pracovního práva, ale je zacílen na předávání aktuálních informací z širokého spektra témat, jež se budou posluchačům hodit v budoucí práci, až už budou zaměstnavateli, či zaměstnanci. Studenti se dozví, jakým způsobem je regulován výkon práce pro tzv. donáškové a taxi služby, jaká pravidla chrání mladé lidi v práci a při výkonu studentské praxe, budou též např. seznámeni se situacemi, ve kterých je zaměstnanec nejvíce ohrožován, a budou jim vysvětleny nástroje vedoucí k ochraně zaměstnanců. Pozornost bude zaměřena na velmi aktuální téma, čímž je problematika antidiskriminačního práva, jenž bude prostupovat hned několika hodinami. Opomenuty nebudou ani nástroje představující ochranu před (sexuálním) obtěžováním na pracovišti. Kurz seznámí studenty i s pravidly, která se vážou specificky k vybraným kategoriím zaměstnanců, jakými jsou těhotné zaměstnankyně, rodiče pečující o malé děti apod. Získají též přehled o speciálních zákonech regulujících určitá specifická povolání (učitelé, akademičtí pracovníci, lékaři, úředníci atd.). Opomenuta nebude ani problematika zaměstnávání cizinců regulována zejména zákonem o zaměstnanosti, problematika kolektivního pracovního práva regulovaná skrze zákon o kolektivním vyjednávání, ani problematika placení pojistného upravená v předpisech z oblasti práva sociálního zabezpečení. Kurz je zaměřen na praktické pochopení témat za účelem dlouhodobého osvojení znalostí o (nástrojích sloužících k) ochraně zaměstnanců. Naopak méně bude pozornost zaměřena na znalost definic a pojmů. Z uvedeného důvodu budou přednášky průběžně doplněny aktivizujícími činnostmi, které budou posilovat schopnost zapamatování si informací studenty i schopnost zorientovat se v právní úpravě, pochopit možnosti řešení konkrétních problémů.
Výstupy z učení
Absolvent předmětu proto bude znát základy relevantní právní úpravy regulující výkony práce mající spojitost s moderní společností, práva a povinnosti stran pracovněprávního vztahu, bude umět kvalifikovat skutkový děj a vědět, na koho se obrátit v nežádoucích situacích.
Osnova
  • Rámcová osnova:
  • 1. Pracovněprávní vztahy v 21. století
  • 2. Výkon práce pro digitální platformy
  • 3. Ochrana mladých lidí při práci, studentské praxe a stáže
  • 4. Antidiskriminační právo
  • 5. Nejzranitelnější situace I
  • 6. Nejzranitelnější situace II
  • 7. Flexibilní formy zaměstnávání, work-life balance
  • 8. Agenturní zaměstnávání
  • 9. Specifika zaměstnávání vybraných skupin zaměstnanců
  • 10. Zaměstnávání cizinců
  • 11. Moderní trendy sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání
  • 12. Sociální zabezpečení zaměstnanců a OSVČ
  • 13. Shrnutí témat, základní rady a tipy aneb na co si dávat zejména pozor, uzavření semestru
Literatura
    doporučená literatura
  • Hůrka, P. a kol. Pracovní právo. 4 vydání. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2023. ISBN: 978-80-7380-915-7.
  • SMEJKAL, Michal, Jana KOMENDOVÁ, Vojtěch KADLUBIEC a Michal BLAŽEK. Úvod do práva sociálního zabezpečení. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2023. Edice Učebnice Právnické fakulty MU č. 564. ISBN 978-80-280-0440-8. info
Výukové metody
Jak již bylo naznačeno přednášky budou protkány dialogem se studenty a bude dbáno na jejich aktivní zapojení zejména skrze hlasovací aplikace. Na základě obdržených výsledků bude probíhat diskuze. Výuka bude podporována i skrze dílčí úkoly v interaktivní osnově a studenti tak budou vyzývání k nenárazovému přemýšlení nad tématy. Ke kursu bude proto zpracována interaktivní osnova zaměřená na rozvoj schopností studujících kriticky přemýšlet nad tématy a na podporu hlubšího zapamatování témat. Studentům bude v průběhu studia k dispozici anonymní online dotazník k poskytování zpětné vazby.
Metody hodnocení
Průběžná reflexe. Peer review. Test s uzavřenými otázkami. Prezentace tématu s diskuzí.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.