D6MES12 Mezinárodní rozhodčí řízení

Právnická fakulta
jaro 2023
Rozsah
0/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
prof. JUDr. Naděžda Rozehnalová, CSc. (cvičící)
Garance
prof. JUDr. Naděžda Rozehnalová, CSc.
Katedra mezinárodního a evropského práva – Právnická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Katedra mezinárodního a evropského práva – Právnická fakulta
Předpoklady
nejsou
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět se zabývá problematikou mezinárodního rozhodčího řízení. Analýzovány budou následující otázky: doktríny mezinárodního rozhodčího řízení, prameny mezinárodního rozhodčího řízení, vliv doktrín na jednotlivé otázky, problematika práva rozhodného, vztah mezi soudy rozhodčími a obecnými, různé modely uznání a výkonu rozhodčího nálezu. Na konci tohoto kurzu bude student schopen pochopit teoretické základy tohoto typu řízení. Bude rovněž schopen předkládat odůvodněné, argumentačně promyšlené úvahy.
Osnova
  • 1. Vymezení 2. Mezinárodní rozhodčí smlouva. 3. Doktríny 4. Rozhodci a rozhodčí senát. 5. Rozhodčí nález
Literatura
  • na úvodní semináři jsou studentům zadány aktuální materiály pro studium; rovněž se předpokládá, že oni sami si vytvoří doporučený seznam literatury
Výukové metody
class discussion
Metody hodnocení
1. Studenti presenční formy studia jsou povinni průběžně navštěvovat konzultace. Průběžná práce na hodinách je základem hodnocení. 2. Studenti kombinované formy vytvoří: seznam prostudované literatury v dané oblasti (nejméně 20 položek, vzhledem k povaze předmětu nejméně polovina zahraniční) a sepíší seminární práci na jedno z témat uvedených jako témata pro konzultace denních studentů. Seminární práce bude povinně obsahovat nejenom teoretické východisko zastávané autorem, ale bude doplněna i o rozhodnutí ICC z databáze na fakultě. 3. Studenti, kteří se aktivně účastní na moot court (jako tutoři či jako studenti) budou hodnocení za tuto svou aktivitu.
Informace učitele
Studenti kombinované formy vytvoří: seznam prostudované literatury v dané oblasti (nejméně 20 položek, vzhledem k povaze předmětu nejméně polovina zahraniční) a sepíší seminární práci na jedno z témat uvedených jako témata pro konzultace denních studentů. Seminární práce bude povinně obsahovat nejenom teoretické východisko zastávané autorem, ale bude doplněna i o rozhodnutí ICC z databáze na fakultě. Studenti, kteří se aktivně účastní na moot court (jako tutoři či jako studenti) budou hodnocení za tuto svou aktivitu. Témata pro seminární práce: - mezinárodní prvek v rozhodčím řízení - analýza rozhodnutí Nejvyššího soudu či ústavního soudu k vybranému problému rozhodčího řízení Seminární práce: 5 stran včetně běžného vybavení
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2009, podzim 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2024, jaro 2025.