DPVP22 Právo duševního vlastnictví ve vědě a výzkumu pro neprávníky

Právnická fakulta
jaro 2023
Rozsah
1/0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
RNDr. Eva Janouškovcová, Ph.D., LL.M. (přednášející)
doc. JUDr. Pavel Koukal, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Matěj Myška, Ph.D. (pomocník)
Garance
doc. JUDr. Pavel Koukal, Ph.D.
Ústav práva a technologií – Právnická fakulta
Kontaktní osoba: doc. JUDr. Pavel Koukal, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Právnická fakulta
Předpoklady
( FAKULTA ( LF ) || FAKULTA ( FF ) || FAKULTA ( ESF ) || FAKULTA ( FSS ) || FAKULTA ( PřF ) || FAKULTA ( FI ) || FAKULTA ( FSpS ) || FAKULTA ( PdF )) && TYP_STUDIA ( D )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/40
Cíle předmětu
Cílem předmětu je rozšíření stávajících znalostí studentů DSP v oblasti práva duševního vlastnictví ve vědě a výzkumu. Mimo představení základní pozitivně právní úpravy práva duševního vlastnictví ve vztahu k výsledkům vědy a výzkumu je výuka doplněna o praktické aplikační příklady (ochrana výsledků pedagogické a vědeckovýzkumné práce, akademické podnikání, vznik spin-off firem, spolupráce na společných projektech apod.). Propojení právního pohledu s aspekty běžné vědeckovýzkumné a vývojové činnosti by mělo absolventům poskytnou základní orientaci v této aktuální a komplikované problematice a umožnit jim zaujmout proaktivní přístup k právní ochraně výsledků vědy a výzkumu. Ve výuce je akcentován prakticistní prvek a počítá se s aktivní diskusí problematických témat ze strany studentů. Zakončení předmětu: kolokvium. Pro udělení kolokvia je vyžadována aktivní účast na výuce, jakož i úspěšné absolvování závěrečného testu.
Výstupy z učení
Absolvent předmětu by měl pochopit základní principy fungování práva duševního vlastnictví v oblasti vědecké práce a měl by být schopen posoudit, jaké kroky je třeba učinit ve vztahu k ochraně duševního vlastnictví, které vzniká na Masarykově univerzitě. Měl by si rovněž osvojit základní znalosti týkající se transferu technologií.
Osnova
  • 1. Právní rámec vědecké činnosti, výzkumu a vývoje v ČR - základní pojmy a definice, legislativní podmínky uplatňování výsledků vědy a výzkumu (VaV), základní informace o výsledcých VaV (RIV), hodnocení výsledků VaV 2. Výsledky VaV a právo duševního vlastnictví - pojem duševního vlastnictví a jeho základní přehled - ochrana výsledků VaV právem duševního vlastnictví - předpoklady a kroky vedoucí k jejímu získání 3. Výsledky VaV a průmyslové vlastnictví - ochrana průmyslového vlastnictví a její význam - správa průmyslověprávního portfolia - role studentů a zaměstnanců univerzity 4. Výsledky VaV a autorskoprávní ochrana - pojem a realizace autorskoprávní ochrany výsledků VaV - nakládání s autorskými díly na univerzitě - role, povinnosti a práva studentů a zaměstnanců - Open Access 5. Transfer technologií a znalostí - pojem a právní úprava - realizace transferu technologií a znalostí (prodej práv k DV, licence, vklad do spin-off společností) - smluvní úprava vztahů pro poskytování výsledků VaV, transferu technologií a znalostí 6. Vnější podmínky pro nakládání a ochranu výsledků pedagogické a vědecké práce - lidský faktor při ochraně duševního vlastnictví (motivace zainteresovaných stran) - prosazování práv z duševního vlastnictví - podpůrné nástroje: inkubátory pro začínající podnikatele a start-upy
Literatura
Výukové metody
Výuka probíhá formou interaktivní přednášek s prostorem pro diskusi. Teoretický výklad je doplněn praktickou demonstrací probírané látky. Základní komunikační platformou je Interaktivní osnova předmětu dostupná v Informačním systému Masarykovy univerzity
Metody hodnocení
písemný test a na něj navazující rozprava
Další komentáře
Výuka probíhá blokově.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021, jaro 2022, jaro 2024, jaro 2025.