BSSb1101 Úvod do bezpečnostních a strategických studií

Fakulta sociálních studií
podzim 2024
Rozsah
1/1/0. 6 kr. Ukončení: zk.
Vyučováno prezenčně.
Vyučující
Mgr. Vendula Divišová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Jan Kleiner, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Lucie Konečná, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Vendula Divišová, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Mgr. Lucie Pospíšilová
Dodavatelské pracoviště: Oddělení bezpečnostních a strategických studií – Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Předpoklady
! BSS101 Úvod do bezp. a strat. st. && ! NOW ( BSS101 Úvod do bezp. a strat. st. )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 22 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je představit bezpečnostní a strategická studia jako svébytný vědecký obor a objasnit pojetí jeho výuky a propojení s praxí. Dalším cílem je naučit studenty a studentky základy akademického výzkumu, psaní, citací a etiky. Studenti a studentky si po absolvování předmětu osvojí základy vědecké práce a terminologii bezpečnostních a strategických studií a budou znát základní historii oboru a jeho teoretická a metodologická východiska.
Výstupy z učení
Studenti si po absolvování předmětu osvojí základy vědecké práce a terminologii bezpečnostních a strategických studií, stejně tak jako historii oboru a jeho základní přístupy.
Osnova
  • 1. Úvod do předmětu a do studia BSS  2. Základy vědeckého výzkumu, etika a plagiátorství 3. Citace, databáze a zdroje  4. Psaní akademického textu 5. Základy metodologie 6. Terminologie BSS  7. Vývoj BSS a přístupy ke zkoumání oboru 8. Teorie mezinárodních vztahů  9. Druhy bezpečnosti 10. Role státu v bezpečnosti a její vývoj 11. Rozpad státu jako bezpečnostní hrozba 12. Základ bezpečnostní politiky ČR 13. Procvičení znalostí a dovedností získaných v průběhu kurzu
Literatura
    povinná literatura
  • BUZAN, Barry, Ole WAEVER a Jaap de WILDE. Bezpečnost : nový rámec pro analýzu. Translated by Ivo Lukáš. 1. vyd. Brno: Centrum strategických studií. 267 s. ISBN 8090333362. 2005. info
  • Česká bezpečnostní terminologie : výklad základních pojmů. Edited by Petr Zeman. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav. 186 s. ISBN 8021030372. 2002. info
  • Foltýnek, Tomáš a kol. 2021. Jak se vyhnout plagiátorství. Praha: Karolinum, 2021, 42 s. Dostupné z: https://karolinum.cz/knihy/foltynek-jak-se-vyhnout-plagiatorstvi-24022.
  • Novotný, Jan a Jindřiška Svobodová. 2015. Jak pracuje věda Brno: Masarykova univerzita, 113 s.
  • The Chicago Manual of Style. n.d. “Chicago-Style Citation Quick Guide,”. https://www.chicagomanualofstyle.org/tools_citationguide.html.
  • Williams, Joseph M. a Lawrence McEnerney. nedat. Writing in College: Some crucial differences between high school and college writing. The University of Chicago Writing Program, 1-29.
  • Stewart, A. 2001. Theories of Power and Domination: The Politics of Empowerment in Late Modernity. Sage Publications, 11-34 (kap. 1).
  • Lessnoff, Michael. 1990. The social contract theory. New York University Press, 1990, 50-67 (kap. 2).
  • Lake, David A. 2008. “The State and International Relations.” In The Oxford Handbook of International Relations, ed. Christian Reus-Smit a Duncan Snidal, 41-61 (kap. 2), Oxford University Press.
  • Buzan, Barry. 1983. People, states, and fear: the national security problem in international relations. 2nd ed. Chapel Hill: University of North Carolina Press.
  • Drulák, Petr. 2003. Teorie mezinárodních vztahů. Praha: Portál, 54-88.
  • Rotberg, Robert. 2006. Failed States, Collapsed States, Weak States: Causes and Indicators. Washington: Brookings Institution Press. s. 1-24. https://www.brookings.edu/wp-content/uploads/2016/07/statefailureandstateweaknessinatimeofterror_chapter.pdf.
  • Drulák, Petr a kol. 2008. Jak zkoumat politiku: Kvalitativní metodologie v politologii a mezinárodních vztazích. Praha: Portál. s. 9-27.
  • Ministerstvo zahraničních věcí. 2023. Bezpečnostní strategie České republiky 2023. https://www.mzv.cz/file/5118610/Bezpecnostni_strategie_Ceske_republiky_2023.pdf.
  • Bell, Steven a Andrew Hindmoore. 2009. Rethinking Governance: The Centrality of the State in Modern Society. Cambridge University Press, 1-18 (kap. 1).
Výukové metody
Přednášky, diskuse
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zkouškou, která sestává ze dvou částí (průběžného písemného přezkoušení a závěrečného písemného přezkoušení). Celkově je možné ze všech těchto součástí získat maximálně 60 bodů, z toho: • 24 bodů za průběžné písemné přezkoušení • 36 bodů za závěrečné písemné přezkoušení. Upřesnění k jednotlivým součástem hodnocení: 1) Průběžné písemné přezkoušení (maximálně 24 bodů). Průběžné přezkoušení bude sestávat z absolvování tří testů on-line v prostředí IS MU. Průběžné testy budou pokrývat látku probranou na přednáškách a designovanou literaturu (viz seznam níže). 2) Závěrečné písemné přezkoušení (maximálně 36 bodů). Pokrývá zadanou povinnou literaturu a odpřednášenou látku. Píše se ve zkouškovém období v písemné formě. K absolvování předmětu je třeba získat alespoň ¼ bodů z každé součásti (tedy 2 body za průběžný test v rámci průběžného přezkoušení a 9 bodů za závěrečné písemné přezkoušení). Hodnocení: 56 a více bodů: A 51-55 bodů: B 46-50 bodů: C 41-45 bodů: D 36-40 bodů: E 35 a méně bodů: F
Informace učitele
Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.