CORE064 Tvůrčí psaní

Fakulta sociálních studií
podzim 2024
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: k.
Vyučující
Mgr. Radovan Plášek (přednášející)
Garance
Mgr. Radovan Plášek
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Mgr. Boris Rafailov, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Předpoklady
! ZURb1102 Mediální a komunikační studia
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/30, pouze zareg.: 0/30, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/30
Cíle předmětu
Předmět umožní zájemcům seznámit se s vybranými tématy a technikami tvůrčího psaní. Cílem předmětu bude jejich prostřednictvím přispět k rozvoji kreativity a (sebe)reflexivního myšlení, které mohou být užitečné jak v rovině akademické a profesní – například v souvislosti s psaním odborných textů, pedagogickou činností nebo popularizací vědy –, tak i v rovině osobnostní, protože mohou například přispívat k duševní hygieně. Předmět by měl především nabídnout možnost si vyzkoušet některé věci, na které byste za jiných okolností neměli čas.
Výstupy z učení
Posílení (některých) autorských dovedností. Poskytnutí námětů k rozvíjení vlastního psaní. Poskytnutí námětů k přemýšlení o psaní jako tvůrčí i řemeslné činnosti. Poskytnutí prostoru a času pro psaní jako součást sebepoznání i poznání světa kolem nás.
Osnova
  • Tematický okruh "PÍŠÍCÍ JÁ": Psaní a já. Kdo jsem jako autor*ka? Co chci psát a proč to chci psát? Motivace k psaní a imaginace. Jak hledat téma a pracovat s ním. Tematický okruh "SVĚT": Smyslový svět. Místa (krajiny – jazyková, fiktivní, reálná...). Pretexty (po/užívání existujících textů). Struktury světa. Aktéři (lidští i ne-lidští). Tematický okruh "TEXT": Čas a jeho role při psaní (časová struktura – především příběhová). Logické struktury (využití výkladu a argumentování). Stavba textu. Vypravěčský hlas. Intermedialita (jak se liší zachycení světa v médiu jazykovém a obrazovém, jako je komiks, obraz nebo film).
Literatura
  • VANDERMEER, Jeff. Kniha divů : ilustrovaný průvodce psaním imaginativní prózy. Translated by Richard Podaný, Illustrated by Jeremy Zerfoss. 1. vydání. V Praze: Fragment, 2019, 374 stran. ISBN 9788025344019. info
  • FIŠER, Zbyněk. Tvůrčí psaní : malá učebnice technik tvůrčího psaní. Brno: Paido, 2001, 164 s. ISBN 8085931990. info
Výukové metody
Výklad (v míře typické pro seminář). Diskusní. Práce s ukázkami. Cvičné psaní (nejdůležitější součást).
Metody hodnocení
Účast je sice z hlediska formálního nepovinná, ale vzhledem k povaze předmětu důležitá. První podmínkou absolvování je vytvořit si portfolio z vybraných textů, které vzniknou při jednotlivých setkáních; součástí tohoto portfolia budou texty, u nichž Vám nebude vadit, že si je přečte vyučující; z každého setkání byste do tohoto portfolia měli zařadit určité množství textů či cvičení; portfolio odevzáte do ISu. Druhou podmínkou je napsat reflexivní text týkající se toho, čemu jsme se v předmětu věnovali, a odevzdat jej ve stanoveném termínu. Třetí podmínkou je účast na kolokviu, které bude neformální rozpravou o Vaší zkušenosti s předmětem – ať už popsané v reflexivní textu, nebo vycházející z bezprostřednějších impulsů; kolokvium bude probíhat v menších skupinách podle rozpisu.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.