ENS107 History of Natural Sciences

Faculty of Social Studies
Spring 2007
Extent and Intensity
2/0/0. 6 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
doc. Mgr. Karel Stibral, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
Ing. Zbyněk Ulčák, Ph.D.
Department of Environmental Studies – Faculty of Social Studies
Contact Person: Ivona Tolarová
Timetable
Wed 18:00–19:30 P21
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 17 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Příroda a krajina ve výtvarném umění Přírodní objekty (zvířata, rostliny) a krajina jako předmět zobrazení ve výtvarném umění a jejich význam. Zobrazené přírodní objekty jako dokument vývoje vztahu člověka k přírodě i jako předměty umění i kultu. Symbolický význam živočichů, rostlin i krajiny. Vědecká ilustrace. Evropské i mimoevropské umění rozdíly i vzájemné vlivy. Umění mimoevropských kultur a jejich pojetí přírodních objektů. 1. Úvod. Základní otázky a pojmy. Zobrazení přírodních objektů v umění pravěku. Zvíře a rostlina jako symbol. 2. Zvíře, rostlina, vztah ke krajině v Egyptě a Mezopotámii. Náboženský význam přírodních objektů. 3. Krétsko-mykénské období, Řecko, helénismus, Etruskové, Řím. Přírodní objekty i krajina jako téma umění. 4. Středověk příroda jako kniha. Středověký symbolismus a bestiáře. Pojetí lesa jako pouště. 5. Renesance nový zájem o přírodu, přírodní objekty jako předmět studia umění a vědy (Leonardo). První pokusy o krajinomalbu (Lorenzetti, Dürer, Leonardo). Propojení vědeckého a uměleckého přístupu k přírodě. 6. Baroko a klasicismus. Význam přírodních objektů. Krajina jako umělecký objekt v baroku. Holandsko 17. století vznik krajinomalby jako specifického žánru. Malby zvířat a rostlin jako specializace. Klasicisující krajinomalba. Vztah umění a změn v přírodních vědách v pohledu na přírodu. Zátiší a přírodní objekty. 7. Pojetí přírody v 18. století a její místo v umění a kultuře. Krajina heroická a idylická. Rokoko. Zahradnictví jako umělecký druh. Objevení hor a divoké přírody. Vztah k exotické přírodě. 8. Romantismus význam přírodních námětů pro romantiky. Krajinomalba jako zobrazení duše. Význam romantického krajinářství pro vnímání přírody. Mimoevropská příroda a přírodní národy jako námět výtvarníků. 9. Příroda v umění druhé pol. 19. stol. Od realismu k impresionismu a secesi. Vědecká ilustrace v 19. stol a její význam pro naše vnímání přírody. Výhled do 20. století 10. Česká krajina a příroda v dílech malířů 19. století osobnosti, koncepty. 11. Přírodní objekty v umění mimoevropských národů a kultur I. (Nový svět především Mezoamerika) 12. Přírodní objekty v umění mimoevropských národů a kultur II. (Starý svět především Indie) 13. Přírodní objekty v umění mimoevropských národů a kultur III. (Dálný východ - Čína, Korea, Japonsko).
Syllabus (in Czech)
  • Kurs je zaměřen především na dějiny biologie, teprve sekundárně na dějiny přírodních věd. Jedna učebnice či skripta není, ale větší část probírané látky najdete v: Rádl, 2006, Komárek 1997
Assessment methods (in Czech)
Podmínky zkoušky: 1.) Úspěšné složení písemného testu, trvajícího cca 45 min. Zkouší se výhradně odpřednášená látka; 2.) 3-6 stránková esej na téma jedné z Gouldových esejí (viz knihy níže, může být ale i anglický originál). Z toho by mělo tvořit cca 1/3 shrnutí Gouldova textu, zbylé 2/3 vlastní úvahy na dané téma; 3.) 1 normostránka shrnutí odborného (!) článku z Nature (týdeník) (zde stránky označené jako Letters a Letters to Nature, nikoli komentáře či obyčejné dopisy) či z časopisu Science. Vydání nemusí být nejnovější, účelem je však seznámit se ze současným světovým biologickým periodikem. Vybírejte si texty, kterým alespoń rámcově rozumíte. Překlad abstraktu nebude považován za splnění zadání. - vše odevzdat vytištěné (nikoliv mailem) do 9. 5. 2007, do 19 30 (tj. do konce středeční přednášky) – každý započatý týden zpoždění – 1 str. eseje navíc. Doporučená literatura: Ballauf, Th.: Die Wissenschaft vom Leben. Freiburg-München 1954 Gould, S. J.: Dinosauři v kupce sena. Úvahy o povaze přírodních věd. Praha 2005 Gould, S. J.: Pandin palec. Praha 1988 Jahn, I. (Hrsg.): Geschichte der Biologie. Hamburg 1998, 2000, 2002. (reedice) Janko, J.: Vědy o životě v českých zemích 1750-1950. Praha 1997 Komárek, S.: Dějiny biologického myšlení. Praha 1997 Mayr, E.: The Growth of Biological Thought. Cambridge 1982 Rádl, E.: Dějiny biologických teorií novověku. Praha 2006 K teorii a filosofii vědy: Fajkus, B.: Filosofie a teorie vědy (2x různé vydání)
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course is taught annually.
Information on course enrolment limitations: Kurz se otevírá při 5 a více přihlášených studentech.
The course is also listed under the following terms Spring 2006, Spring 2008, Spring 2009, Spring 2010, Spring 2011, Spring 2012, Spring 2013, Spring 2014, Spring 2015, Spring 2016, Spring 2017, Spring 2019.
  • Enrolment Statistics (Spring 2007, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/fss/spring2007/ENS107