FSS:EVS103 Rozšiřování ES/EU - Informace o předmětu
EVS103 Rozšiřování ES/EU
Fakulta sociálních studiípodzim 2009
- Rozsah
- 1/1/0. 10 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Zdeněk Sychra, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Radana Kubová, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Petra Kuchyňková, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Pavel Verner (cvičící)
Mgr. Simona Foltýnová (pomocník) - Garance
- doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS. - Rozvrh
- Út 10:00–11:40 P52
- Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
EVS103/02: Út 10:00–11:40 U43, P. Kuchyňková
EVS103/03: Út 10:00–11:40 U35, P. Verner
EVS103/04: Út 9:00–9:45 P52, R. Kubová - Předpoklady
- ! MVE123 Rozšiřování ES/EU
Předmět je orientovaný jako navazující kurz pro studium evropských studií. Navazuje především na předměty Evropská integrace a Instituce EU, které dále rozvíjí a pracuje s informacemi a poznatky, které studenti získali v předchozím studiu. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- předmět má 10 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je analyzovat proces rozšiřování a komparovat jednotlivá kola rozšiřování ES/EU v kontextu s prohlubováním procesu evropské integrace. Studenti postupně porozumí jednotlivým fázím rozšiřování ES/EU - západnímu rozšíření (1973), prvním jižnímu rozšíření (1981), druhému jižnímu rozšíření (1986), severnímu rozšíření (1995), prvnímu východnímu rozšíření (2004) a druhému východnímu rozšíření (2007), jejich vývoji, politickým vlivům, specifikům přistupujících zemí, průběhu přístupových vyjednávání, vztahu nadnárodní a národní úrovně, charakteristice vztahů mezi kandidáty a institucemi Společenství, strategiím a nástrojům rozšiřovacího procesu. Pozornost se zaměřuje na relevantní události jednotlivých kol rozšiřování a také specifické podmínky přístupujících států. Studenti budou schopni aplikovat dosavadní znalosti evropské integrace na mezivládní agendu přístupových vyjednávání.
- Osnova
- 1. Úvod do studia.
- 2. Principy a metody procesu rozšiřování.
- 3. Západní rozšíření: Velká Británie, Irsko, Dánsko, (Norsko).
- 4. Jižní rozšíření: Řecko. Seminář - pp.
- 5. Jižní rozšíření: Španělsko, Portugalsko. Seminář - pp.
- 6. Severní rozšíření: Rakousko, Finsko, Švédsko, (Norsko). Seminář - pp.
- 7. Strategie a nástroje východního rozšíření. Teorie rozšiřování. Průběžný test.
- 8. Východní rozšíření I: Lucemburská skupina. Seminář - pp.
- 9. Východní rozšíření I: Helsinská skupina. Seminář - pp.
- 10. Východní rozšíření II: Bulharsko, Rumunsko. Seminář - pp.
- 11. Videoseminář: přístupová vyjednávání východního rozšíření. Seminář - pp.
- 12. Kandidátské státy, další strategie rozšiřování EU.
- Literatura
- European Union enlargement : a comparative history. Edited by Wolfram Kaiser - Jürgen Elvert. London: Routledge, 2004, xiii, 245. ISBN 041542965X. info
- Fiala, Petr - Pitrová, Markéta (eds.) (2003): Rozšiřování ES/EU. Brno : Mezinárodní politologický ústav, 2003, třetí vydání.
- Dangerfield, M.: Subregional Integration and EU enlargement. Journal of Common Market Studies. Vol. 44, Nr. 2, pp. 305-324.
- Treaty of Nice
- Treaty of Lisbon
- Studijní materiály IS MU
- Výukové metody
- Pravidelná četba, zpracovávání positions papers, diskuse v rámci seminárních skupin, prezentace videomateriálů, přednášky.
- Metody hodnocení
- Předmět je zakončený zkouškou. Ta se skládá ze tří součástí, které jsou bodovány - závěrečného testu (40 bodů), esej (22 bodů), přípravy na seminář (28 bodů) a průběžného znalostního testu (10 bodů). Student může získat maximálně 100 bodů. Esej v rozsahu minimálně 17 000 znaků jsou studenti povinni odevzdat v elektronické formě v odevzdávárně IS MU nejpozději do 30. listopadu 2009. Po uplynutí tohoto data nebude práce přijata a student za ni obdrží nulové bodové ohodnocení. Příprava na seminář zahrnuje povinnou četbu vybraného textu (k dispozici v IS MU), jejíž součástí je vypracování základní pozice pro diskusi (position paper). Tato pozice v rozsahu cca. 2000-3000 znaků musí být nejpozději v den před konáním semináře vložena do odevzdávárny v IS MU. Každá písemná příprava je ohodnocena max. 4 body. K úspěšnému absolvování předmětu je nezbytné získat celkem 65 bodů = 65 % celkových bodů udělených v rámci předmětu. Podrobnější informace k hodnocení testu, tématu eseje a position paperu na semináře viz Studijní materiály IS MU.
- Informace učitele
- UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
Prerekvizita !MVE123 znamená, že kurz nesmějí absolvovat ti studenti, kteří již tento kurz dělalai pod jiným kódem.
- Statistika zápisu (podzim 2009, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2009/EVS103