EVS132 Evropa mezi světovými válkami

Fakulta sociálních studií
podzim 2004
Rozsah
1/1. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Vít Hloušek, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Po 14:00–15:40 U27
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40
Mateřské obory/plány
předmět má 26 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Předmět se věnuje politickým dějinám evropských států v době mezi dvěma světovými válkami. Ambicí kursu je předvést na příkladech z politických, sociálních a ekonomických dějin států meziválečné Evropy celkové převládající trendy. Stranou pozornosti nezůstane vedle politického vývoje ani geopolitická strukturace kontinentu, ekonomické procesy, tématika zániku řady meziválečných demokratických režimů, analýza italského fašismu, německého nacismu a sovětského komunismu. V nezbytné míře nutné pro pochopení vnitropolitického vývoje evropských států bude zohledněn i rozměr mezinárodních vztahů a diplomacie.
Osnova
  • 1. Úvodní hodina 2. Geopolitická proměna Evropy po první světové válce 3. Britská a francouzská demokracie ve 20. letech 4. Belgie, Nizozemí, Lucembursko a Skandinávie mezi světovými válkami 5. Vznik a problémy výmarské republiky 6. Malé státy střední a jihovýchodní Evropy mezi demokracií a autoritativním systémem 7. Velká hospodářská krize a pád demokratických režimů v Evropě 30. let 8. Sovětský svaz v éře Lenina a Stalina 9. Fašistický režim v Itálii 10. Nacistický režim v Německu 11. Britský parlamentarismus 30. let, krize francouzského parlamentarismu a cesta ke druhé světové válce 12. Zápočtový test
Metody hodnocení
V průběhu kursu mohou studenti získat celkově 100 bodů. K dosažení zápočtu je nezbytné získat minimálně 60 bodů. Body je možno získat za referát (maximálně 50 bodů), docházku (celkem maximálně 30 bodů, tj. za jednu hodinu 3 body) a závěrečný zápočtový test (maximálně 20 bodů).
Informace učitele
Podoba referátu a témata: Referát musí být odpřednášen v termínu a musí být rovněž odevzdán nejpozději v den přednášky v písemné verzi (aby jej bylo možno umístit na net). Délka ústního referátu cca 15 minut. Povinná literatura: Gilbert, Felix; Large, D. C. (2003): Konec evropské éry. Dějiny Evropy 1890-1990. Praha: Mladá fronta.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2005.