HEN654 Globální občan a systémová změna

Fakulta sociálních studií
podzim 2017
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Adam Čajka (přednášející)
Mgr. Petra Frühbauerová (přednášející)
Garance
doc. Mgr. Bohuslav Binka, Ph.D.
Katedra environmentálních studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ing. Veronika Išová
Dodavatelské pracoviště: Katedra environmentálních studií – Fakulta sociálních studií
Rozvrh
každé sudé pondělí 15:15–18:30 U42
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je ukázat rozmanitost pohledů na mezinárodní rozvoj a pojmenovat si svou roli globálního občana. V první části kurzu se zaměříme na identifikaci předpokladů, na kterých stojí naše představy o rozvoji a obecněji blahobytu. Zamyslíme se nad tím, jaký je v rámci ekonomie středního proudu převažující návod k dosažení takového blahobytu. V rámci dalšího bloku se prostřednictvím simulační hry seznámíme s důsledky, které toto pojetí v realitě přináší, a to na základě hledání rozporu mezi předpoklady ekonomie středního proudu a vybranými reálnými důsledky mezinárodního obchodu. Tuto perspektivu pak v dalších částech zúžíme na konkrétní témata, např. na produkci oblečení, kterou nahlédneme z perspektivy lidských práv, sociální spravedlnosti, vzájemné závislosti i z pohledu našich hodnotových rámců. V závěrečných setkáních se budeme zabývat tím, jaké mohou být jiné cesty k rozvoji v rámci stávajícího systému i mimo něj a jak je možné se v rámci nich podílet na změně. Budeme společně hledat dopady různých způsobů aktivismu.
Osnova
  • 1. blok: Předpoklady různých pojetí rozvoje, 2. blok: Předpoklady stávajícího fungování mezinárodního obchodu, 3. blok: Oděvní průmysl perspektivou lidkých práv, vzájemné závislosti a sociální spravedlnosti, 4. blok: Nástroje podpory informované a reflektované akce v globálním kontextu, 5. blok: Jiné cesty k blahobytu 1, 6. blok: Jiné cesty k blahobytu 2, 7. blok: Kolokvium.
Výukové metody
Kurz je strukturován blokově (každý sudý týden), výuka probíhá interaktivní formou - využívá metody aktivního učení (diskuze, simulační hra, skupinová práce) a programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení.
Metody hodnocení
minimální účast, průběžné úkoly (reflexe setkání a příprava na další), závěrečná práce, kolokvium
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2016, podzim 2018, podzim 2019.