MVE438 The USA and New Europe

Faculty of Social Studies
Autumn 2005
Extent and Intensity
1/1/0. 6 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Teacher(s)
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (lecturer)
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (seminar tutor)
Mgr. Martin Hrabálek, Ph.D. (seminar tutor)
Guaranteed by
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Department of International Relations and European Studies – Faculty of Social Studies
Contact Person: Olga Cídlová, DiS.
Timetable
Wed 12:00–13:30 U42
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Předmět je zaměřen na vývoj vztahů USA vůči středoevropským zemím od konce studené války do současnosti. Hlavní pozornost je věnována identifikaci rozdílů mezi administrativami G. Bushe, B. Clintona a G. W. Bushe při formulování zahraničněpolitických priorit USA vůči středoevropskému regionu. Stěejním je posouzení zahraniční politiky států sdruených ve Visegrádské skupině (V4), tedy České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v kontextu transatlantického dialogu a v kontextu jejich bilaterálních vztahů s USA. To bude provedeno s ohledem na jejich členství v NATO a EU. Součástí předmětu je také komparace vlivu bilaterálních vztahů s USA na zahraniční politiku zemí V4 během několika mezinárodních krizí - Kosovo 1999, Afghánistán 2001, Irák 2003.
Syllabus (in Czech)
  • I. Úvodní hodina. II. Spor o starou a novou Evropu vyvolaný vyjádřením Donalda Rumsfelda. III. Národní zájmy USA po konci studené války a vymezení priorit zahraniční politiky. IV. Rozíření NATO jako issue americké zahraniční politiky. V. Administrativa Billa Clintonova a její ztotoznění se s rozířením NATO. VI. Postoj Kongresu k rozíření NATO před summitem v Madridu 1997. VII. Kongres a administrativa během přípravy na hlasování o rozíření NATO. VIII. Vztahy USA se středoevropskými zeměmi po rozíření NATO 12. března 1999. IX. Zahraniční politika Spojených států po 11. září 2001 a postavení nové Evropy. X. Summit NATO v Praze 2002 a přizvání dalích zemí ke vstupu. XI. Perspektiva vztahů USA a nové Evropy po rozíření EU. XI. Druhé funkční období G.W.Bushe a zahraniční politika v euroatlantickém prostoru. XII. Zápočet.
Assessment methods (in Czech)
Zápočet bude udělen na základě celkového bodového hodnocení studenta, které bude průběyné po celou dobu konání předmětu. Pro udělení zápočtu je nezbytná aktivní účast na seminářích, absolvování průbězného i zápočtového testu a odevzdání seminární práce. Celkový počet bodů nezbytný pro udělení zápočtu je 83 ze 110 mozných. Struktura úkolů a hodnocení: a) seminář -45 bodů (kazdý seminář 5 bodu; b) Průbězný test znalostí - 15 bodů (3 otevřené otázky, kazdá po 5 bodech); c) seminární práce: 30 bodů; d) zápočtový test - 20 bodů (4 otevřené otázky, kazdá po 5 bodech).
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Course is no more offered.
The course is also listed under the following terms Autumn 2004.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/fss/autumn2005/MVE438