MVZ123 NATO v evropské bezpečnostní architektuře

Fakulta sociálních studií
jaro 2018
Rozsah
1/1. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Zdeněk Kříž, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Zdeněk Kříž, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Dodavatelské pracoviště: Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Rozvrh
St 17:00–18:30 P31 Posluchárna A. I. Bláhy
Předpoklady
! MVE132 NATO a evrop. bezpečnost && ! POL125 NATO a evrop. bezpečnost
Jediným předpokladem pro absolvování předmětu je schopnost číst materiály v anglickém jazyce.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 40 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/40, pouze zareg.: 0/40
Jiné omezení: Nemohou zapisovat studenti, kteří již absolvovali kurs POL125 nebo MVE132
Mateřské obory/plány
předmět má 34 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem kurzu je poskytnout studentům hlavní interpretační linie vývoje NATO po skončení studené války na pozadí obecných trendů v mezinárodní bezpečnosti. Kurz se zejména zaměřuje na objasnění historických okolností vzniku NATO, analýzu rozhodovacího mechanismu NATO a adaptace NATO na nové mezinárodní bezpečnostní prostředí po skončení studené války. Kurz se dotýká aktivit dalších evropských bezpečnostních institucí, zvláště Varšavské smlouvy, ZEU, OBSE a EU Cíle kurzu - porozumět základním principům fungování NATO. - naučit se historickou evoluci NATO. - pochopit hlavní rozdíly mezi NATO a dalšími bezpečnostními organizacemi v Evropě. - porozumět soudobým trendům v NATO.
Výstupy z učení
Porozumění historické evoluce NATO. Znalost procesů v rámci NATO. Orientace v aktuálních otázkách týkajících se NATO.
Osnova
  • 1. Úvod do problematiky. Historické okolnosti formování evropské bezpečnostní architektury po 2. světové válce. 2. NATO v průběhu studené války, Washingtonská smlouva, rozhodovací mechanismus 3. NATO a Francie 4. NATO, Varšavská smlouva a Československo v době studené války 5. Adaptace NATO po konci studené války 6. Seminář k adaptaci NATO. 7. Rozšiřování NATO. 8. NATO a vojenské operace krizového managementu 9. NATO v Afghánistánu. Přednáška experta z praxe 10. Seminář k NATO a vojenským operacím krizového managementu 11. NATO a východní Evropa. 12. Adaptace vojenského sektoru v NATO. 13. Zápočtový test z povinné literatury
Literatura
  • Kříž, Z. 2015. NATO after the End of the Cold War. Brno: MUNI, 123 s.
  • Ratti, Luca. 2014. Stepping up to reintegration: French security policy between transatlantic and European defence during and after the Cold War. Journal of Transatlantic Studies, 12(4), pp.367-378.
  • FIDLER, Jiří a Petr MAREŠ. Dějiny NATO. Praha: Paseka, 1997, 243 s. ISBN 8071851450. info
Výukové metody
Přednášky, studium literatury, referáty a diskuse
Metody hodnocení
K udělení zápočtu je nutné splnit následující: 1.Složit zápočtový písemný test (5 otevřených otázek hodnocené 0-3 body) na alespoň 9 bodů (60%) v rozsahu povinné literatury pro zápočtový test. Zápočtový text bude napsán na konci semestru a opakovat jej bude možné jenom jednou v předem stanovém termínu ve zkouškovém období. Možnost individuálního napsání je možná pouze ze závažných důvodů, jako je nemoc, vážné rodinné problémy nebo zahraniční studijní pobyt nebo stáž. 2. Zpracovat se seminární práci dle zadání a odevzdat ji do IS do 1.5.2018. 3. Přednést zvolený referát.
Informace učitele
Věnujte prosím pozornost sylabu v IS. Please pay attention to the detailed syllabus published in IS. Seminární práce V seminární práci studující popíší jednou vojenskou operaci NATO na podporu míru dle zadané osnovy. Rozsah práce je stanoven na 15-18 000 znaků. Podrobná osnova společně s operacemi bude zveřejněna na počátku semestru. Zapisování k tématům proběhne na první hodině po ukončení změn v registraci studentů! Práce musí být odevzdána do IS do 1.5.2018. Referát V referátu studenti představí zadaný text týkající se látky probírané na přednášce. Referát musí trvat 10-12 minut. Tento časový limit je závazný! Jeho výrazné překročení bude penalizováno jeho neuznáním jako podkladu k zápočtu a přidělením náhradního plnění. Referát musí být odevzdán do IS. Závazná struktura referátu je následující: 1. stručné představení autorů zdrojového textu, 2. stručné představení zdrojové platformy (časopisu, kapitoly z knihy atd.), 3. hlavní zjištění textu, 4. názor prezentujícího na text. Představení zjištění zdrojového textu by mělo činit 70-80% obsahu referátu. Texty k referátu si studující vyhledají prostřednictvím e-zdrojů knihovny. Na adrese http://knihovna.fss.muni.cz/ezdroje.php?podsekce=&ukol=1 jsou k dispozici databáze odborných textů. Několik málo textů, které v databázích nejsou, byly vloženy do IS. Pokud nebude moci text najít, kontaktujte prosím knihovnu. Pokud ani potom nebude k nalezení, je možné že FSS ztratila přístup do příslušné databáze. V tom případě kontaktujte prosím vyučujícího. Vyučující kurzu vřele doporučuje, vyhledat text okamžitě po zadání referátu. Pouze tak bude možné včas řešit případné problémy s přístupem k textu.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2004, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2018/MVZ123