MVZ144 Central Europe from Visegrad to EU

Faculty of Social Studies
Autumn 2004
Extent and Intensity
1/1/0. 6 credit(s). Type of Completion: z (credit).
Teacher(s)
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (lecturer)
Mgr. Barbora Gábelová (seminar tutor)
Guaranteed by
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Department of International Relations and European Studies – Faculty of Social Studies
Contact Person: Olga Cídlová, DiS.
Timetable
Wed 10:00–11:40 U31
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
there are 26 fields of study the course is directly associated with, display
Course objectives (in Czech)
Hlavní zájem je v předmětu Střední Evropa od Visegrádu k EU věnován problematice mezinárodních vztahů v rámci regionu střední Evropy. Těitě předmětu leí ve výkladu utváření zahraniční a bezpečnostní politiky států středoevropského regionu, které projevily největí dynamiku změn po roce 1989. Konkrétně se jedná o Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Díky iniciativě těchto zemí vzniklo neformální uskupení Visegrádská čtyřka (V4). V4 významně napomohla při jejich vstupu do NATO a EU, proto bude podrobně popsán proces jejího vzniku a fungování. S vývojem V4 a přípravou na vstup do EU úzce souvisí podpis Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA), které bude rovně věnována pozornost. Pozornost bude věnována i Středoevropské iniciativě (CEI) jako prvnímu pokusu o uí spolupráci v podunajské oblasti. Předmět má posluchačům poskytnout: a) dostatečně rozsáhlý pojmový aparát, jim charakterizujeme integrační procesy ve střední a východní Evropě, v komparaci se západní Evropou; b) informace o hlavních fázích vývoje středoevropské spolupráce, formách a primárních integračních cílech, kterých hodlaly zmiňované státy dosáhnout.
Syllabus (in Czech)
  • I. Evropa podle N. Daviese hlavní dělící linie a vztah k regionu střední Evropy; vymezení pojmů střední, střední a východní, středovýchodní Evropa v meziválečném a poválečném období. II. Komparace rozdílů v chápání geografického, kulturního a politického rozměru pojmu střední Evropa zevnitř (Čei, Maďaři, Poláci) a zvnějku (západoevropský vs. ruský pohled). IV. Vznik "Quadragonály" v roce 1989 a vývoj spolupráce na bázi "Středoevropské iniciativy" (CEI), principy fungování a uspořádání vnitřní struktury CEI. V. Období před podpisem Visegrádské deklarace iniciativa prezidenta Václava Havla. VI. Pokus o exkluzivitu středoevropských zemí - vznik Visegrádského trojúhelníku. VII. Étos svobodného trhu dominuje spolupráci ve střední Evropě podpis Středoevropské dohody o volném obchodu (CEFTA). VIII. Vstup ČR, MR a PR do Severoatlantické aliance v roce 1999 a vývoj vztahů se Slovenskem. IX. Ozivení Visegrádu v roce 1998 a návrat Slovenska do skupiny. X. Vstup Slovenska do NATO v roce 2004. XI. Vstup Visegrádské skupiny do EU v roce 2004.
Assessment methods (in Czech)
Zápočet bude udělen na základě celkového bodového hodnocení studenta, které bude průbězné po celou dobu konání předmětu. Pro udělení zápočtu je nezbytná aktivní účast na seminářích, absolvování průbězného i zápočtového testu a odevzdání seminární práce. Celkový počet bodů nezbytný pro udělení zápočtu je 84 ze 112 mozných. Struktura úkolů a hodnocení: a) seminář -32 bodů (kazdý seminář 4 body z toho 2 body za dobře připravený text, 2 body za aktivitu v semináři); b) Průbězný test znalostí - 20 bodů (4 otevřené otázky, kadá po 5 bodech); c) seminární práce: 20 bodů; d) závěrečný test - 40 bodů (8 otevřených otázek, kazdá po 5 bodech).
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course is taught annually.

  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/fss/autumn2004/MVZ144