MVZ412 Spojené státy a nová Evropa

Fakulta sociálních studií
podzim 2006
Rozsah
1/1/0. 6 kr. Ukončení: z.
Vyučující
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Martin Hrabálek, Ph.D. (cvičící)
Garance
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
St 12:00–13:30 U42
Předpoklady
! MVE438 USA a nová Evropa
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Předmět nezapisují studenti, kteří ho již absolvovali pod kódem MVE438.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět je zaměřen na vývoj vztahů USA vůči středoevropským zemím od konce studené války do současnosti. Hlavní pozornost je věnována identifikaci rozdílů mezi administrativami G. Bushe, B. Clintona a G. W. Bushe při formulování zahraničněpolitických priorit USA vůči středoevropskému regionu. Stěejním je posouzení zahraniční politiky států sdruených ve Visegrádské skupině (V4), tedy České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v kontextu transatlantického dialogu a v kontextu jejich bilaterálních vztahů s USA. To bude provedeno s ohledem na jejich členství v NATO a EU. Součástí předmětu je také komparace vlivu bilaterálních vztahů s USA na zahraniční politiku zemí V4 během několika mezinárodních krizí - Kosovo 1999, Afghánistán 2001, Irák 2003.
Osnova
  • I. Úvodní hodina. II. Spor o starou a novou Evropu vyvolaný vyjádřením Donalda Rumsfelda. III. Národní zájmy USA po konci studené války a vymezení priorit zahraniční politiky. IV. Rozíření NATO jako issue americké zahraniční politiky. V. Administrativa Billa Clintonova a její ztotoznění se s rozířením NATO. VI. Postoj Kongresu k rozíření NATO před summitem v Madridu 1997. VII. Kongres a administrativa během přípravy na hlasování o rozíření NATO. VIII. Vztahy USA se středoevropskými zeměmi po rozíření NATO 12. března 1999. IX. Zahraniční politika Spojených států po 11. září 2001 a postavení nové Evropy. X. Summit NATO v Praze 2002 a přizvání dalích zemí ke vstupu. XI. Perspektiva vztahů USA a nové Evropy po rozíření EU. XI. Druhé funkční období G.W.Bushe a zahraniční politika v euroatlantickém prostoru. XII. Zápočet.
Metody hodnocení
Zápočet bude udělen na základě celkového bodového hodnocení studenta, které bude průběyné po celou dobu konání předmětu. Pro udělení zápočtu je nezbytná aktivní účast na seminářích, absolvování průbězného i zápočtového testu.
Informace učitele
Povinná literatura bude průbězně umístována v IS MU: Studijní materiály k předmětu. UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009, podzim 2010.