MVZ441 Energetická bezpečnost v éře globalizace

Fakulta sociálních studií
podzim 2010
Rozsah
1/1/0. 8 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Filip Černoch, Ph.D. (cvičící)
Mgr. Hedvika Koďousková, Ph.D. (cvičící)
doc. Mgr. Petr Ocelík, Ph.D. (cvičící)
doc. Mgr. Jan Osička, Ph.D. (cvičící)
Garance
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Čt 10:00–11:40 U42
Předpoklady
! HMV415 Energetická bezpečnost
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 25 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/25, pouze zareg.: 0/25
Jiné omezení: Předmět si nezapisují studenti, kteří již absolvovali HMV415 Energetická bezpečnost
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz je zaměřen na představení problematiky energetické bezpečnosti, cílem je poskytnou studentům základní vědomosti k pochopení problematiky a jejímu dalšímu studiu – jak na úrovni jednotlivých světových regionů či zemí, tak z hlediska jednotlivých energetických surovin. Absolventi kurzu se obeznámí se základním pojmoslovím, metodami a koncepty, se kterými je při analýze energetické bezpečnosti a dalších otázek energetiky pracováno. Absolventi budou také schopni pracovat s technickými aspekty problematiky energetických surovin, počínaje jejich lokalizací a konče jejich zpracováním. V poslední části kurzu budou představeny základní trendy ve vývoji světové energetiky.
Osnova
  • 1) Úvodní hodina, určení podmínek pro absolvování předmětu 2) Definice a konceptualizace energetické bezpečnosti, historický vývoj pojmu energetická bezpečnost 3) Geologie zásob energetických surovin I. 4) Geologie zásob energetických surovin II. 5) Ropa - historická perspektiva, počátky ropného průmyslu 6) Ropa - vývoj problematiky od první ropné krize do současnosti 7) Obchodování s ropou. 8) Čtecí týden 9) Zemní plyn - nový energetický zdroj 21. století 10) Obchodování se zemním plynem 11) Výroba a produkce elektrické energie 12) Rizika světové energetiky 13) Rizika světové energetiky II.
Literatura
  • Ekonomika nerostných surovin (skripta VŠB-TU Ostrava) (http://geologie.vsb.cz/loziska/publikace/ekonomika%20NS.jpg)
  • Ložiska energetických surovin (http://geologie.vsb.cz/loziska/loziska/loziska_energetickych_surov.html)
  • The Geopolitics of Natural Gas, Baker Institute Policy Report No.29, 2005. (http://www.rice.edu/energy/publications/PolicyReports/study_29.pdf).
  • Zpráva NEK („Pačesova komise“) (http://www.vlada.cz/scripts/detail.php?id=42575)
  • Yergin, D. (March/April 2006): Ensuring Energy Security. Foreign Affairs, Vol. 85, No. 2, s. 69–82.
  • Taylor, Jerry; VanDoren, Peter (2002): An Oil Embargo Won´t Work, Cato Institute, 2002. On-line (http://www.cato.org/dailys/04-24-02.html).
  • Emerging global energy security risks. Geneva: United Nations, 2007, vii, 103. ISBN 9789211169751. URL info
  • • BURNS, C. Beyond the Middle East: In Search of Energy Security. 2003. URL info
  • • COON, C. E. Strengthening National Energy Security by Reducing Dependence on Imported Oil. 2002. URL info
  • YERGIN, Daniel. The prize : the epic quest for oil, money, and power. New York: Free Press, 1992, 877, xxxii. ISBN 0671799320. info
Výukové metody
Přednášky zahrnují diskuse a vyžadují aktivní participaci studentů; position papery zlepšují schopnosti studentů shrnout určitou problematiku v dané oblasti a kriticky ji zhodnotit; seminární práce zlepšují schopnosti studentů analyzovat jednotlivé otázky energetické bezpečnosti; četba má za cíl rozšířit a prohloubit znalosti, které studenti získají na přednáškách.
Metody hodnocení
Písemný test (průbežný a závěrečný); zpracování position paperů; zpracování seminární práce; aktivní účast v seminářích.
Informace učitele
The course is taught annually. The course is taught: every week. UPOZORNĚNÍ: Výuka na FSS MU předpokládá, že studenti znají studijní předpisy a že se nedopouštějí podvodného plnění studijních povinností, zejména opisování u zkoušek a plagiátorství, tedy vydávání cizích myšlenek za vlastní a přebírání myšlenek jiných autorů bez uvedení autorství. Plagiátorství patří k nejzávažnějším etickým proviněním v akademickém prostředí, popírá poslání university i smysl studia. Z právního hlediska je plagiátorství krádeží cizího duševního vlastnictví. Podvodné plnění studijních povinností nemůže být za žádných okolností na FSS tolerováno. Každý případ podvodného chování bude trestán nejpřísnější sankcí, a to nepodmínečným vyloučením ze studia. Studentům doporučujeme co nejdůkladněji se seznámit s problémem plagiátorství a se způsoby, jak se mu vyhnout.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2010/MVZ441