MVZ711 Mezinárodně-politické postavení střední Evropy

Fakulta sociálních studií
jaro 2006
Rozsah
0/0. 10 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Břetislav Dančák, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Ondřej Rojčík, MSc, Ph.D. (cvičící)
Garance
PhDr. Petr Suchý, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Pá 12. 5. 14:10–15:40 P22
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 13 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Hlavní zájem je v kurzu Mezinárodně politické postavení střední Evropy věnován problematice vývoje postavení středoevropského regionu v období po konci první světové války do současnosti. Důraz je kladen na dva důležité aspekty: a) na vývoj vzájemných vztahů mezi středoevropskými státy; b) na vývoj postavení střední Evropy jako regionu, o který projevovalo zvýšený zájem více mezinárodních subjektů (větších států, uskupení států, mez. organizací apod.). Základní premisou kurzu je přesvědčení o významu střední Evropy pro stabilitu celého evropského systému. Změny, které nastaly v důsledku rozpadu Rakousko Uherska, měly vliv na situaci v meziválečném období. Stejně tak byla středoevropská zahraniční politika zásadně ovlivněna dalšími výstupy z konce první sv. války Versailleská smlouva. Průběh a výsledky druhé sv. války opět potvrdily klíčové postavení středoevropského regionu pro vývoj vztahů v rámci celého evropského kontinentu. Nakonec změny v závěru 80. let dvacátého století otevřely téma středoevropského prostoru, středoevropanství a politiky ve střední Evropě v nové dimenzi. Poslední částí kurzu budou aktuální otázky nedávné minulosti jakými byly rozšíření Severoatlantické aliance v roce 1999 a následně v roce 2004 a také proces rozšiřování Evropské unie završený v květnu 2004. Za středoevropský prostor bude primárně považována oblast území států České republiky a Slovenska (Československa), Maďarska a Polska. K nim bude přiřazen vztah s Německem, Ruskem, Spojenými státy, Velkou Británií, Francií, dále vztahy v rámci Varšavské smlouvy, Rady vzájemné hospodářské pomoci, Visegrádské skupině, NATO a EU.
Metody hodnocení
Závěrečná zkouška písemný test: Písemného testu se mohou zúčastnit pouze studenti, kteří obdrželi minimálně 15 bodů za odevzdanou seminární práci. Testové otázky budou otevřené a budou vycházet z plného rozsahu uvedené povinné literatury. Celkový rozsah testu: 6 otázek, maximální počet bodů za každou z nich 5 bodů. Pro absolvování testu je nutné získat alespoň 18 bodů. Délka zkoušky 60 minut.
Informace učitele
Podrobny sylabus vcetne povinne literatury a dalsich podminek je umisten v organizacnich pokynech k predmetu. Povinna literatura je umistena v IS, nebo je k dispozici v knihovne FSS, nebo jinych verejnych knihovnach.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2007.