POL217 Terorismus

Fakulta sociálních studií
podzim 2003
Rozsah
1/1/0. 6 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Martin Bastl, Ph.D. (přednášející)
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející)
prof. PhDr. Maxmilián Strmiska, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Maxmilián Strmiska, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Út 14:00–15:40 G21
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 7 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Předmět představuje v základních rysech důležitý a nebezpečný fenomén - terorismus. Studenti a studentky se seznámí s přístupy k vymezení a typologii terorismu, s historií terorismu i s metodami, které teroristé používají. Následovat bude podrobnější obeznámení s jednotlivými variantami terorismu (dle ideové motivace teroristů) a s politikou proti terorismu na státní i mezinárodní úrovni.
Osnova
  • 1. Úvod do studia terorismu 2. Definice a typologie terorismu 3. Historie terorismu 4. Strategie, taktika a metody terorismu 5. Ultralevicový terorismus 6. Ultrapravicový terorismus 7. I. písemné přezkoušení 8. Etnický a separatistický terorismus 9. Náboženský terorismus 10. Ekoterorismus 11. "Single-isuue" terorismus, vigilantistický terorismus, kriminální terorismus, patologický terorismus 12. Politika proti terorismu 13. II. písemné přezkoušení
Literatura
  • Literatura bude zadána na začátku semestru.
Metody hodnocení
K udělení zápočtu je třeba získat alespoň 36 bodů z celkem 60 možných. Z prvního písemného přezkoušení je možné obdržet 20 bodů, z druhého písemného přezkoušení rovněž 20 bodů (přezkoušení pokrývají odpřenášenou látku a zadanou literaturu) a za zpracování a odevzdání eseje (vytištěné na papíře)o rozsahu deset normostran rovněž 20 bodů. Esej může být zpracován na následující témata: 1. Je terorismus výhradně fenoménem moderní doby? 2. Může být terorismus ospravedlnitelnou formou politického boje? 3. Existují obecné předpoklady pro to, aby se stal člověk teroristou? 4. Proč se takřka nevyskytuje restaurační komunistický terorismus směřující k obnovení komunistických režimů v postsovětském bloku? 5. Jaká je v současnosti největší teroristická hrozba pro Českou republiku? 6. Je americká "válka proti terorismu" po 11. září 2001 efektivní? Hodnocena bude schopnost uchopit téma, logicky strukturovat esej a věcně argumentovat na základě znalostí získaných z přednášek a ze zadané literatury. Alternativně student/ka však může po dohodě s vyučujícím zpracovat desetistránkovou seminární práci, rovněž hodnocenou maximálně 20 body, týkající se určité teroristické skupiny, konkrétní teroristické či protiteroristické akce, případně strategie nebo protiteroristické politiky konkrétního státu či mezinárodní organizace (případně speciálních protiteroristických jednotek, institucí, právních norem či politických dokumentů).
Informace učitele
Na počátku semestru obdrží student/ka rozpis literatury k jednotlivým přednáškám.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004.