POL217 Terorismus

Fakulta sociálních studií
podzim 2004
Rozsah
1/1/0. 6 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Martin Bastl, Ph.D. (přednášející)
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Maxmilián Strmiska, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová
Rozvrh
Út 14:00–15:40 G21
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 26 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Předmět představuje v základních rysech důležitý a nebezpečný fenomén - terorismus. Studenti a studentky se seznámí s přístupy k vymezení a typologii terorismu, s historií terorismu i s metodami, které teroristé používají. Následovat bude podrobnější obeznámení s jednotlivými variantami terorismu (dle ideové motivace teroristů) a s politikou proti terorismu na státní i mezinárodní úrovni.
Osnova
  • 1. Úvod do studia terorismu 2. Definice terorismu 3. Typologie terorismu 4. Příčiny a podmínky terorismu 5. Ultralevicový terorismus 6. Ultrapravicový terorismus 7. I. písemné přezkoušení 8. Etnický a teritoriální terorismus 9. Náboženský terorismus 10. Ekoterorismus a "single-issue" terorismus 11. Kriminální terorismus a patologický terorismus 12. Politika proti terorismu 13. II. písemné přezkoušení
Literatura
  • Literatura bude upřesněna na počátku semestru. Bude dostupná z is.
Metody hodnocení
V rámci předmětu je možné získat maximálně 60 bodů, přičemž k udělení zápočtu je třeba alespoň 36 bodů. Za první písemné přezkoušení je možné získat maximálně 10 bodů, za seminární práci maximálně 20 bodů a za druhé písemné přezkoušení maximálně 30 bodů. Písemná přezkoušení pokrávají odpřednášenou látku a zadanou literaturu. První písemné přezoušení zahrnuje látku probranou do doby termínu tohoto přezkoušení, druhé písemné přezkoušení pak látku z celého semestru. Délka semínární práce je 20-30 000 znaků (včetně mezer). Termín odevzdání je nejpozději v zápočtovém týdnu (při dřívějším odevzdání se studen/t/ka dozví hodnocení do dvou týdnů). Práce se má zabývat např. konkrétní teroristickou skupinou, konkrétní teroristickou či protiteroristickou akcí, případně strategií nebo protiteroristickou politikou konkrétního státu či mezinárodní organizace (případně speciálními protiteroristickými institucemi a jednotkami, dokumenty či právními normami). Hodnocena bude originalita práce v českém prostředí, zohlednění relevantních pramenů a literatury, přehlednost a logika zvolené struktury, schopnost argumentace a využití teoretických kritérií i kritická analýza nalezených problémů.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2003.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2004/POL217