POL457 Komparativní analýza bezpečnostní politiky

Fakulta sociálních studií
jaro 2006
Rozsah
1/1/0. 8 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D. (přednášející), doc. PhDr. Josef Smolík, Ph.D., MBA, LL.M., MSc. (zástupce)
Garance
prof. JUDr. PhDr. Miroslav Mareš, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ivona Tolarová
Rozvrh
Út 16:00–17:40 P22
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Studenti a studentky jsou v předmětu seznámeni/y s možností využití komparativní metody při analýze soudobé bezpečnostní politiky. Bezpečnost je pojímána komplexně. V rámci předmětu jsou srovnávány jednotlivé sektory bezpečnostní politiky. Cílem je zprostředkovat studentům a studentkám aktuální vývojové trendy v bezpečnostních studiích.
Osnova
  • 1.Úvod do studia komparace bezpečnostní politiky 2. Analýza v bezpečnostních studíiích a využití kompararivní metody v jejím rámci 3. Komparace geostrategické pozice 4. Komparace hrozeb a rizik 5. Komparace základních bezpečnostně-politických dokumentů 6. Komprace institucionálního rámce bezpečnostní politiky 7. Komparace zahranicni politiky v bezpecnostni oblasti 8. Komparace vojenske politiky 9. Komparace politiky v oblasti verejneho poradku 10. Komparace ekonomicke a socialni bezpecnostni politiky 11. Komparace environmentalni a zdravotni politiky 12. Komparace bezpecnostne politickeho vyzkumu 13. Pisemna zkusebni test
Literatura
  • Informace o literatuře jsou obsaženy ve složce studijní materiály v IS.
Metody hodnocení
Předmět je zakončen zkouškou. V rámci předmětu je po splnění příslušných úkolů možné získat maximálně 60 bodů, pro absolvování je třeba minimálně 36 bodů. Ohodnocení jednotlivých úkolů je následující: Referáty (cca 10 minut) a na stejném semináři použité a odevzdané elektronické prezentace (cca 4-6 obrazu): za jeden referát + prezentaci je možné získat maximálně 9 bodů, celkově je možné mít v průběhu semestru 2 referáty, tzn. ze maximálně je možné získat za referáty 18 bodu. Jeden student/studentka nesmí mít více než jeden referát v jednom semináři. Seminární práce na stejné téma jako jeden z referátů nebo k vybranému problému, kterého se alespoň část referátu týkala o rozsahu cca 10 normostran (termín odevzdáni poslední seminář v semestru, tj. 23.5. 2006): 12 bodů. Podrobnosti k referátům budou upřesněny v úvodních dvou seminářích. Témata musí schválit na semináři vyučující, a to nejpozději do 7. 3. 2006. Ke zpracování referátů a seminárních prací je třeba využít zdroje dostupné z FSS MU (včetně internetu) nad rámec zadané povinné literatury. Aktivní účast na seminářích: 10 bodu Písemné přezkoušení: 20 bodu. Hodnoceni: 56-60 bodu: A 51-55 bodu: B 46-50 bodu: C 41-45 bodu: D 36-40 bodu: E 35 a méně: F Plagiátorství je nepřípustné.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2004, jaro 2005, jaro 2007, jaro 2008.