PST450 Psychoterapeutic practise - a postmodern perspective

Faculty of Social Studies
Spring 2012
Extent and Intensity
0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
Mgr. Pavel Nepustil, Ph.D. (lecturer)
Mgr. Bc. Kateřina Novotná (lecturer)
Guaranteed by
Mgr. Bc. Kateřina Novotná
Department of Psychology – Faculty of Social Studies
Supplier department: Department of Psychology – Faculty of Social Studies
Timetable
Fri 6. 4. 14:00–17:40 U23, Fri 27. 4. 14:00–17:40 U23, Fri 18. 5. 14:00–17:40 U23
Prerequisites (in Czech)
SOUHLAS
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.

The capacity limit for the course is 15 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/15, only registered: 0/15
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives
Kurz usiluje o to, aby si studenti osvojili základní dovednosti pro vedení terapeutických konverzací v postmoderní perspektivě, přičemž základními přístupy budou kolaborativní praxe a reflektující proces. Na konci kurzu by měl být každý student schopen:  popsat a vysvětlit základní principy kolaborativní praxe a reflektujícího procesu  naslouchat a reagovat jako člen reflektujícího týmu  reflektovat terapeutický proces v kontextu postmoderní praxe Výuka se skládá ze seminářů, cvičení a samostatné práce s literaturou.
Syllabus
  • Semináře Semináře se konají v učebně na FSS. Na seminářích studenti rozvíjí své povědomí o postmoderních směrech v terapii se zaměřením na kolaborativní přístup a reflektující proces. Dochází k reflexi jak četby, tak zkušeností ze cvičení. Studenti mají možnost navzájem diskutovat a sdílet otázky týkající se tématů. Celková dotace je 12 vyučovacích hodin. Témata seminářů jsou následující: 1. seminář: Filozofické předpoklady postmoderních přístupů k terapii se zaměřením na kolaborativní praxi a reflektující proces. Literatura Blecha, I. (2000). Filozofická čítanka. Olomouc: Nakladatelství Olomouc. Kapitola 4: Postmoderna. Anderson, H. (2007). Konverzace, jazyk a jejich možnosti. Brno: NC Publishing. Kapitola: „Filozofický postoj“ a „Příprava scény“ Andersen, T. (1995). Reflecting Processes: Acts of Informing and Forming. In S. Friedman, The reflecting team in action: collaborative practice in family therapy. New York: Guilford Press. 2. seminář: Principy a vodítka pro kolaborativní praxi a reflektující proces, cíle a záměry terapeuta. Literatura Anderson, H. (2007). Konverzace, jazyk a jejich možnosti. Brno: NC Publishing. Kapitola: „Terapeutické systémy“ Hoffman, L. (2002). Therapy: An intimate history. New York, NY: Norton. Kapitola 12 a 14. 3. seminář: Etika v postmoderních přístupech k terapii. Anderson, H. (2007). Konverzace, jazyk a jejich možnosti. Brno: NC Publishing. Kapitola: „Terapie jako dialogická konverzace“ Gergen, K. (2009). Relational Being. New York: Oxford University Press. Kapitola 11, 349 – 371 (český překlad J. Černý, K. Novotná, B. Petránková) Cvičení Cvičení se konají na pracovištích lektorů. Studenti se účastní sezení s klienty jako členové reflektujících týmů, popř. analyzují videonahrávky konzultací anebo vedou vzájemné konzultace. Každý student se musí zúčastnit minimálně 4 cvičení. Studenti se na jendotlivá cvičení zapisují elektronicky přes aplikaci doodle. Na konci semestru odevzdávají reflexi svého zapojení ve cvičeních s rozsahem min. 2 normostrany. Práce s literaturou Studenti dostávají zadanou povinnou literaturu vždy z jednoho semináře na další. Nejpozději 24 hodin před konáním semináře vkládají do studijních materiálů reflexe četby – buď všech zadaných textů zvlášť anebo všech textů jako celku. Rozsah: 2 normostrany
Literature
    required literature
  • H. Anderson: Konverzace, jazyk a jejich možnosti. 2009, NC Publishing, a.s.: Brno.
    not specified
  • S. Friedman. The Reflecting Team in Action: Collaborative Practice in Family Therapy. New York: The Guilford Press, 1995.
  • K. J. Gergen. Relational Being: Beyond Self and Community. Oxford: OUP, 2009.
  • H. Anderson, P. Jensen (Eds.). Innovations in the reflecting process: The inspirations of Tom Andersen. London: Karnac, 2007.
  • D. A. Schon. The Reflective Practitioner: how professionals think in action. London: Temple Smith, 1983.
Teaching methods (in Czech)
V souladu s postmoderní perspektivou bude hlavním výukovým formátem model kolaborativního vzdělávacího společenství. Kolaborativní vzdělávání je založeno na představě, že nelze nikoho učit, jak být správným terapeutem. Nelze ani dost dobře vybrat, co a kdy by se jednotliví členové skupiny měli naučit. Čemu je naopak věnována velkou pozornost je prostředí, přesněji konverzační prostor, ve kterém se členové mohou obohatit a najít si svou cestu, jak se stát terapeutem. Tento proces by měl vést členy skupiny k tomu, aby převzali zodpovědnost za své vlastní učení a stali se tak jeho architekty.
Assessment methods (in Czech)
Podmínky ukončení Od studentů bude vyžadováno: - 80% docházka na cvičeních i seminářích - písemná reflexe vlastního zapojení ve cvičeních (min. 2 normostrany) - písemné reflexe četby literatury (3x2 normostrany)
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Study Materials
The course is taught each semester.
Information on the extent and intensity of the course: Jeden týden přednáška - 2 hodiny, druhý týden cvičení - 2 hodiny - střídá se.
The course is also listed under the following terms Spring 2011, Autumn 2011, Spring 2013, Spring 2014.
  • Enrolment Statistics (Spring 2012, recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/fss/spring2012/PST450