SAN302 Výzkumné metody I: terénní výzkum a etnografie

Fakulta sociálních studií
jaro 2006
Rozsah
1/1/1. 9 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Ema Hrešanová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Kateřina Sidiropulu Janků, Ph.D. (přednášející)
doc. Mgr. Eva Šlesingerová, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Petr Mareš, CSc.
Katedra sociologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Sidiropulu Janků, Ph.D.
Rozvrh
každý lichý čtvrtek 10:00–11:40 P24 a každý sudý čtvrtek 12:00–13:30 U34, každý sudý čtvrtek 14:00–15:40 U44, každý sudý čtvrtek 16:00–17:40 U34
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
SAN302/S1: Rozvrh nebyl do ISu vložen.
SAN302/S2: Rozvrh nebyl do ISu vložen.
SAN302/S3: Rozvrh nebyl do ISu vložen.
Předpoklady
SAN101 Soc. antropologie-přednášky && SAN301 Sociální antropologie-seminář
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 18 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Kurz nabízí informativní vhled do sociálně-vědné metodologie, s důrazem na přístupy využívající pobyt v žitém světě jako specifickou výzkumnou metodu, a praktické seznámení s potřebnými dovednostmi. Četba textů a teoretický výklad slouží především k fundované přípravě výzkumu v terénu a jeho zpracování, těžiště semináře však leží ve vlastní výzkumnické práci. Chronologicky probereme jednotlivé fáze výzkumu používajícího terénní sběr dat, všechny kroky budou zároveň prováděny v praxi. Součástí je také proces volby vhodného výzkumného tématu s důrazem na to, co odlišuje terénní výzkum od jiných výzkumnických praktik a jaký to má dopad na volbu tématu. Cílem kurzu je posílit tvůrčí představivost, kritickou reflexi a schopnost samostatně a zodpovědně se vyrovnávat s úskalími terénního výzkumu. Zápis do předmětu je podmíněn absolvováním předmětu Úvod do sociální antropologie.
Metody hodnocení
K absolvování kurzu je požadováno vypracování schématu výzkumného projektu, zápisů z terénu a jejich analýzy. Texty se odevzdávají ve formě zpracovatelné v některém ze softwarů na kvalitativní zpracování dat, které jsou k dispozici na FSS MU (Atlas.ti a Ethnograph). V průběžných seminářích budeme probírat konkrétní postupy při zkoumání v terénu. K používání příslušných softwarů proběhnou blokové semináře. Další část absolutoria tvoří zjevné zúročení předepsaných textů ve vlastní seminární práci studentů. Kurz je zakončen závěrečným kolokviem, kde studenti prezentují výsledky výzkumů.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009.