SDEb1001 Úvod do studia soudobých dějin

Fakulta sociálních studií
podzim 2024
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D.
Historický ústav – Filozofická fakulta
Dodavatelské pracoviště: Historický ústav – Filozofická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz zprostředkuje studentům definici obsahu a cíle historie jako vědního oboru. Seznámí studenty s teoretickými, metodologickými a heuristickými základy a se specifiky soudobých dějin. Studenti se dozvědí o postavení výzkumu soudobých dějin v historické vědě a mezi dalšími společenskými disciplínami. Zvláštní pozornost bude věnována periodizaci soudobých dějin, okolnostem vzniku soudobných dějin v českém prostředí a jejich institucionálnímu rámci. Tematizována budou základní problémy a výzvy českých/československých soudobých dějin, stejně jako základní teoretické koncepty, které se při jejich studiu uplatňují. Samostatná a praktičtější část kurzu se zaměří na proseminární nauky o archivních a jiných pramenech.
Výstupy z učení
Studenti budou po absolvování předmětu schopni: - orientovat se v základech soudobě-historického výzkumu a navázat hlubším studiem metod a faktografie v rámci programu. - provádět rešerše odborné literatury a pramenů jako předpoklad vlastního výzkumu. - vyjádřit se systematicky k důležitým tématům výzkumu českých poválečných dějin. - vysvětlit rozdíly mezi studiem soudobých dějin a starších období. - popsat a objasnit základní postupy historikovy práce. - popsat základní kategorie pramenů a odborných příruček. - aplikovat poznatky o archivech a dalších institucích pečujících o prameny k soudobým dějinám.
Osnova
  • 1. Terminologie (moderní dějiny, soudobé dějiny, dlouhé a krátké století, světové a evropské dějiny). Geografické rámce soudobých dějin, proměny dělení Evropy, Západ a Východ, bipolární svět, střední Evropa. Německá Zeitgeschichte jako modelový případ. Problémy vymezováníní a periodizace. 2. Vznik a vývoj soudobých dějin v Československu/ České republice po roce 1989. Institucionalizace výzkumu soudobých dějin v ČR. 3. Od dokumentace zločinů a zaplňování „bílých míst“ k revizi a novým otázkám. Hlavní témata a trendy výzkumu českých soudobých dějin. 4. Soudobé dějiny a politika. Role historického výzkumu v současné historické kultuře. 5. Odborné historické (zahraniční i domácí) časopisy. Základní příručky. Bibliografie. 6. Prameny k soudobým dějinám I.: Specifika pramenů k soudobým dějinám. Typologie. Dochovanost a přístupnost pramenů. Nové typy pramenů. Totalitní minulost a otázka „věrohodnosti“ pramenů. Prameny a paměť. 7. Prameny k soudobým dějinám I.: Archivní síť České republiky. Územní vývoj veřejné správy. Archivní pozůstalost KSČ a StB. Archivní zákon. 8. Prameny k soudobým dějinám II.: Pramenné edice. Digitální pramenné databáze. 9. Soudobé dějiny a jejich vztah k jiným disciplínám (politologie, sociologie, filozofie, geografie, dějiny umění). 10. Pojmy a koncepty I.: modernizace, industrializace, urbanizace, globalizace, centralizace, revoluce, diktatura, totalita. 11. Pojmy a koncepty II.: každodennost, sociální ukáznění, sociální stát, sociální experiment. 12. Exkurze na vybraných pracovištích.
Literatura
Výukové metody
přednáška/ semináře/ exkurze
Metody hodnocení
seminární práce – pramenná rešerše, rešerše časopisů (40 %), účast v semináři, seminární četba (20 %), písemná zkouška – test (40 %)
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/podzim2024/SDEb1001