SPP209 Rizikové skupiny a rizikové jednání (sociální patologie)

Fakulta sociálních studií
jaro 2007
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Pavel Horák, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Libor Musil, CSc.
Katedra sociální politiky a sociální práce – Fakulta sociálních studií
Rozvrh
St 14:00–15:40 P52
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 8 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Předmět SPP209 Rizikové skupiny a rizikové jednání představuje úvod do aplikované sociologie sociálních deviací v oblasti sociální politiky a sociální práce. Seznamuje studenty jednak se základními sociologickými teoriemi sociálních deviací a jednak s konkrétními sociálními skupinami a jednotlivci, kteří se vyznačují rizikovým (sociálně deviantním) jednáním. Studium teorií sociálních deviací umožní studentům porozumět mechanismům vzniku, vývoje a odlišného vnímání a přisuzování aktuálních projevů jednání skupin a jednotlivců, kteří jsou považováni za rizikové (sociálně deviantní). Seznámení se s vybranými sociálními skupinami a jednotlivci umožní studentům vnímat jejich skutečné umístění v sociální realitě (tj. jejich definování a typizaci převážně v oblastech práva a psychiatrie), míru jejich závažnosti (na základě existujících kvantitativních a kvalitativních šetření) a aktuální způsoby řešení jejich problémů a jejich relevantnost existujícími státními a nestátními organizacemi.
Osnova
  • I. Vznik, vývoj a vnímání rizikových skupin a jednotlivců a jejich jednání jako sociálně deviantních - teoretické přístupy # 1. Úvod - sociální skupiny a jednotlivci s rizikovým jednáním jako projev sociální deviace. Chicagská škola: teorie sociální ekologie a sociální dezorganizace. # 2. Strukturní funkcionalismus: Anomie a teorie napětí. Teorie sociální kontroly. # 3. Sociální učení: teorie diferencované asociace, techniky neutralizace. Symbolický interakcionismus: Etiketizační teorie. # 4. Feministická a kriminologická perspektiva: kritická, a vývojová kriminologie a kriminologie životního cyklu. # 5. Integrované teorie sociálních deviací: Integrovaná teoretická perspektiva delikventního chování, interakční teorie delikvence a teorie rovnovážné kontroly. # II.Vymezení a výskyt sociálních skupin a jednotlivců s rizikovým (sociálně deviatnním) jednáním v dílčích sociálních realitách a intervence relevantních stáních a nestátních organizací # 7. Osoby s vybranými duševními poruchami a poruchami chování a jejich jednání # 8. Sociální skupiny a jednotlivci se sebevražedným myšlením a jednáním # 9. Narkomani, alkoholici a jinak látkově i nelátkově závislé osoby či skupiny osob a jejich jednání # 10. Pachatelé a oběti mravnostní kriminality a souvisejících trestných činů a jejich jednání (příklady sexuálního a komerčního sexuálního zneužívání) # 11. Pachatelé kriminálních (delikventních) trestných činů a jejich jednání # 12. Bezdomovci a problematika bezdomovství
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2000, podzim 2001, podzim 2002, podzim 2003, jaro 2005, jaro 2006, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015.